![Ανάβει 100 φαναράκια ο Δήμος Θεσσαλονίκης τιμώντας την επέτειο της Μικρασιατικής Καταστροφής](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/08/teliki-2.jpg)
Ανάβει 100 φαναράκια ο Δήμος Θεσσαλονίκης τιμώντας την επέτειο της Μικρασιατικής Καταστροφής
Σε μια κίνηση γεμάτη συμβολισμούς, εκατό φαναράκια θα χρησιμοποιηθούν από τον Δήμο Θεσσαλονίκης, για να σχηματιστεί ο αριθμός 100 –όσα και τα χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή
Spotlight
-
Η απόπειρα δολοφονίας κατά του Τραμπ προκαλεί φόβο στην Ευρώπη
-
Τα σκουπίδια που συσσωρεύονται στη Γάζα επιδεινώνουν τα δεινά του πολέμου - «Η μυρωδιά μάς σκοτώνει»
-
Την εκβίασαν με βίντεο όπου ήταν γυμνή και όταν δεν τους πλήρωσε την εκδικήθηκαν
-
Natalie Portman: Πώς η Rihanna με δύο μόλις λέξεις την βοήθησε να ξεπεράσει το διαζύγιό της
«Για τις ψυχές που χάθηκαν…» είναι ο τίτλος της δράσης μνήμης που οργανώνουν ο Δήμος Θεσσαλονίκης και η Aντιδημαρχία Διαδημοτικής Συνεργασίας και Απόδημου Ελληνισμού την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου, στις 20.00, στην πλατεία Λευκού Πύργου, στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για τα 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Σε μια κίνηση γεμάτη συμβολισμούς, εκατό φαναράκια θα χρησιμοποιηθούν, για να σχηματιστεί ο αριθμός 100 –όσα και τα χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή.
Τη δράση του Δήμου Θεσσαλονίκης θα πλαισιώσει μουσικοχορευτικό πρόγραμμα με χορούς, ενώ η εκδήλωση θα κλείσει με τον χορό «Φωτιές», ο οποίος αναπαριστά τη μεγάλη πυρκαγιά της Σμύρνης. Στη δράση συμμετέχει η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης με την πένθιμη κωδωνοκρουσία στους Ιερούς Ναούς της κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.
«Το 2022 συμπληρώνονται 100 χρόνια από την έξοδο των Ελλήνων της καθ΄ημάς Ανατολής από τις πατρογονικές τους εστίες και ο Δήμος Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα η Αντιδημαρχία Διαδημοτικής Συνεργασίας και Απόδημου ελληνισμού τιμά ως έχει καθήκον και δηλώνει απερίφραστα ότι δεν ξεχνάμε και είμαστε εδώ ως απόγονοι εκείνων των Ελλήνων που διεύρυναν τον ελληνισμό πριν από 3.000 χρόνια στη γη της Μ. Ασίας, του Πόντου και της Ανατολικής Θράκης», δήλωσε η Αντιδήμαρχος Διαδημοτικής Συνεργασίας και Απόδημου Ελληνισμού Στεφανία Τανιμανίδου.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/08/φαναρακια-φωτο-696x400-600x345.jpg)
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις