Με εκτεταμένο ροτέισιον αφού εκτός έμειναν οι Ντένις Σρέντερ, Νικ Ουέιλερ Μπαμπ και Ντάνιελ Τάις κατέβηκε η Γερμανία ξέροντας ότι θα τερματίσει δεύτερη στον δεύτερο όμιλο του Eurobasket όμως με πολύ καλή εμφάνιση κέρδισε με 106-71.

Οι Ούγγροι αρχικά έδειξαν να το παλεύουν μόνο στην πρώτη περίοδο σουτάροντας με 67% στο δίποντο (8/12) κόντρα στη Γερμανία που προηγήθηκε με 19-22 στο 10.

Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Γερμανοί άνοιξαν το γκάζι αλλά το ματς ήρθε στον πόντο 34-35 με τρίποντο του Φέρεντζ.Εκεί όμως όλα τελείωσαν για την Ουγγαρία αφού με φανταστική άμυνα η Γερμανία έκλεισε την περίοδο με 19-5 σερί (39-54).

Στην τρίτη περιόδου οι Γερμανοί κυριάρχησαν και έφτασαν την διαφορά στο +21 με τον Σένγκφελντ (75-54) για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +23 (58-81).

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά διαδικαστική με τους Γερμανούς να σκοράρουν σε κάθε επίθεση και να εκτοξεύουν την διαφορά στο +42 (64-106) για να κλείσει το ματς με 71-106. Έτσι οι Γερμανία πέτυχε μια ακόμα νίκη που είναι η τέταρτη. Τώρα θα πάνε στο Βερολίνο για την φάση των νοκ άουτ και το πρόγραμμα τους ξεκινάει στους 16 κόντρα στο μαχητικό Μαυροβούνιο.

Δεκάλεπτα: 22-19, 54-39, 81-58, 106-71