![Ο εθνικός μας ποιητής σε ψηφιδωτό στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/09/SOLOMOS1.jpeg)
Ο εθνικός μας ποιητής σε ψηφιδωτό στο 5ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων
Το πορτρέτο του Διονύσιου Σολωμού, του εθνικού μας ποιητή, κοσμεί από την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022 τοίχο του σχολείου των Τρικάλων.
Spotlight
-
Το νερό διχάζει - Αμερικανοί τουρίστες απορούν για την εμπορευματοποίησή του στην Ευρώπη: «Γιατί να το πληρώνω;»
-
Η επικεφαλής μάρκετινγκ του Tinder προξενεύει κόσμο έξω από τις εφαρμογές γνωριμιών
-
«Διάδρομοι ψυχρού αέρα» ως λύση στους καύσωνες;
-
Jerusalem Post: Άγνωστοι ξυλοκόπησαν Άραβα Χριστιανό στην Ελλάδα – Τον πέρασαν για Εβραίο
Με έναν ακόμη ξεχωριστό τρόπο τίμησαν ο Δήμος Τρικάλων και το 5ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821. Το πορτρέτο του Διονύσιου Σολωμού, του εθνικού μας ποιητή, κοσμεί από την Πέμπτη 29 Σεπτεμβρίου 2022 τοίχο του σχολείου των Τρικάλων, που μάλιστα φέρει το όνομά του ( 5ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων “Διονύσιος Σολωμός”).
Οι τρικαλινοί καλλιτέχνες Γιώργος Κουρμέτζας και Μιχάλης Κουφογιάννης, ανέλαβαν το σημαντικό αυτό έργο ήδη από τα τέλη του 2021.
Έχοντας ήδη την εμπειρία από τη φιλοτέχνηση του πορτρέτου του Βασίλη Τσιτσάνη, στο ομώνυμο μουσείο στα Τρίκαλα, επίσης ως ψηφιδωτό, προχώρησαν σταθερά για τον Διονύσιο Σολωμό.
Οι εργασίες διήρκεσαν αρκετό καιρό, καθώς δόθηκε έμφαση στη λεπτομέρεια, με τη συνεργασία των αντιδημάρχων Εφης Λεβέντη, Μιχάλη Λάππα, Γιώργου Καταβούτα να έχει ως μοναδικό στόχο, την ουσιαστική απεικόνιση του έργου.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/09/SOLOMOS2-600x450.jpeg)
Πλέον, ο ανατολικός εξωτερικός τοίχος του σχολείου, που έχει επίσης αναβαθμιστεί ενεργειακά, κοσμείται από τον ποιητή που χάρισε τη δημοτική μας γλώσσα στην ποίηση, που έγραψε τον Εθνικό Υμνο και αριστουργήματα της νεοελληνικής λογοτεχνίας.
Διακόσια ένα χρόνια μετά την εθνεγερσία και 165 από τον θάνατο του ποιητή, το έργο στέκει για να μας θυμίζει πως «Ο Λάμπρος», «Ο Κρητικός», οι «Ελεύθεροι Πολιορκημένοι», «Ο Πόρφυρας», «Η γυναίκα της Ζάκυθος» (που ανέβασε το Δημοτικό Θέατρο Τρικάλων) και τόσα άλλα έργα, στέκουν μνημεία της νεοελληνικής λογοτεχνίας και ειδικά του Ζακυνθινού ποιητή, στον χώρο μάλιστα ενός δημοτικού σχολείου.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/09/SOLOMOS7-600x450.jpeg)
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις