![Ανδρουλάκης για τα 41 χρόνια από τη «νίκη της Αλλαγής»: Χρέος μας να αγκαλιάσουμε τις αγωνίες των πολιτών](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/10/androulakispasok3hsept.jpeg)
Ανδρουλάκης για τα 41 χρόνια από τη «νίκη της Αλλαγής»: Χρέος μας να αγκαλιάσουμε τις αγωνίες των πολιτών
«Ήταν η νίκη του λαού και της ελπίδας για πρόοδο και ευημερία για τις Ελληνίδες και τους Έλληνες», υπογραμμίζει ο Ν. Ανδρουλάκης με αφορμή την σημερινή επέτειο της εκλογικής νίκης του ΠΑΣΟΚ το 1981
Spotlight
-
Ούσα Βανς - Η Ινδοαμερικανίδα δικηγόρος έσπασε το καλούπι των «γυναικών περί τον Τραμπ»
-
Εκατοντάδες ρατσιστικές ονομασίες φυτών αλλάζουν έπειτα από ιστορική ψηφοφορία
-
Δημοσιογράφος θα αποζημιώσει με 5.000 ευρώ την Μελόνι επειδή την είπε «κοντή»
-
Νέο έκτακτο δελτίο: Καύσωνας διαρκείας μέχρι τη Δευτέρα
«41 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τη νίκη της Αλλαγής και του ηγέτη και ιδρυτή μας Ανδρέα Παπανδρέου. Ήταν η νίκη του λαού και της ελπίδας για πρόοδο και ευημερία για τις Ελληνίδες και τους Έλληνες», υπογραμμίζει ο Νίκος Ανδρουλάκης με αφορμή την σημερινή επέτειο της εκλογικής νίκης του ΠΑΣΟΚ το 1981.
Απαρχή μιας δυναμικής περιόδου διακυβέρνησης
Ο πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ-ΚΙΝΑΛ επισημαίνει στη δήλωσή του ότι εκείνη η εκλογική νίκη ήταν η απαρχή μιας δυναμικής περιόδου διακυβέρνησης, η οποία συνέβαλε καθοριστικά στον εκσυγχρονισμό της χώρας, την ενίσχυση του κοινωνικού κράτους, την θωράκιση των δημοκρατικών θεσμών και την τοποθέτηση της Ελλάδας στον πυρήνα της Ευρώπης.
- Διαβάστε επίσης Ανδρουλάκης: Ερώτηση στην ΕΕ για τις καταστροφές στην Κρήτη
«Σήμερα, σε ένα περιβάλλον συνεχών κρίσεων, που βαθαίνουν τις κοινωνικές ανισότητες και μειώνουν τις ευκαιρίες για τις νεότερες γενιές, έχουμε χρέος να αγκαλιάσουμε τις αγωνίες των πολιτών προσφέροντας σύγχρονες προοδευτικές λύσεις, που θα διασφαλίζουν την εθνική αξιοπρέπεια και την κοινωνική δικαιοσύνη», τονίζει ο κ. Ανδρουλάκης.
41 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τη νίκη της Αλλαγής και του ηγέτη και ιδρυτή μας Ανδρέα Παπανδρέου. Ήταν η νίκη του λαού και της ελπίδας για πρόοδο και ευημερία για τις Ελληνίδες και τους Έλληνες. pic.twitter.com/XEtVOHAV8G
— Nikos Androulakis (@androulakisnick) October 18, 2022
Σύγχρονες προοδευτικές λύσεις για εθνική αξιοπρέπεια και κοινωνική δικαιοσύνη
Αναλυτικά η δήλωση του Νίκου Ανδρουλάκη έχει ως εξής:
«41 χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τη νίκη της Αλλαγής και του ηγέτη και ιδρυτή μας Ανδρέα Παπανδρέου.
»Ήταν η νίκη του λαού και της ελπίδας για πρόοδο και ευημερία για τις Ελληνίδες και τους Έλληνες.
»Η απαρχή μιας δυναμικής περιόδου διακυβέρνησης, η οποία συνέβαλε καθοριστικά στον εκσυγχρονισμό της χώρας, την ενίσχυση του κοινωνικού κράτους, την θωράκιση των δημοκρατικών θεσμών και την τοποθέτηση της Ελλάδας στον πυρήνα της Ευρώπης.
»Σήμερα, σε ένα περιβάλλον συνεχών κρίσεων, που βαθαίνουν τις κοινωνικές ανισότητες και μειώνουν τις ευκαιρίες για τις νεότερες γενιές, έχουμε χρέος να αγκαλιάσουμε τις αγωνίες των πολιτών προσφέροντας σύγχρονες προοδευτικές λύσεις, που θα διασφαλίζουν την εθνική αξιοπρέπεια και την κοινωνική δικαιοσύνη».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις