Για περίπου τρία δεκάλεπτα η Μακάμπι Τελ Αβίβ, βρισκόταν στο κυνήγι της Μονακό, με τους Γάλλους να φτάνουν ακόμη και στο +19. Ωστόσο οι παίκτες Όντεντ Κάτας έκαναν τρομερή εμφάνιση από το 28′ μέχρι το 33′ για να φέρουν τούμπα το παιχνίδι και να πάρουν το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά στην νίκη με 78-70.

Από τα μισά της πρώτης περιόδου , η Μονακό επέβαλε απόλυτα τον ρυθμό της. Με τον Τζόρνταν Λόιντ να σκοράρει κατά ριπάς (11 πόντοι στην πρώτη περίοδο), οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και έφτασαν μέχρι το +8 (12-20 στο 9′), με την διαφορά να εκτοξεύεται στο +19 (21-40 στο 17′).

Ο κόσμος της Μακάμπι Τελ Αβίβ δεν σταμάτησε δευτερόλεπτο να φωνάζει, να εμψυχώνει την ομάδα, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά μέσα σε πέντε λεπτά. Οι Ισραηλινοί «έτρεξαν» ένα απίθανο σερί 15-0 για το προβάδισμα (61-59 στο 33′) χάρη στο καλάθι του Ρόμαν Σόρκιν.

Κάπου εκεί και με την ψυχολογία στα… ύψη η Μακάμπι κατάφερε να διαφυλάξει το προβάδισμα της, φτάνοντας στην νίκη με το 78-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 31-42, 52-59, 78-70.