![Οι θερμοπηγές Πολιχνίτου σε τροχιά επαναλειτουργίας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/10/311146687_417183010591044_523523939557474921_n.jpg)
Οι θερμοπηγές Πολιχνίτου σε τροχιά επαναλειτουργίας
Στην τελική φάση εισέρχεται πλέον η αποκατάσταση και επαναλειτουργία των θερμοπηγών Πολιχνίτου, στο Δήμο Δυτικής Λέσβου, που καλώς εχόντων των πραγμάτων αρχές του 2023 θα παραδοθούν στο κοινό.
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πορτοκαλί συναγερμός για φωτιές σε μεγάλο μέρος της χώρας – Ο χάρτης της Πολιτικής Προστασίας
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Από τον Δήμο Δυτικής Λέσβου ανακοινώνεται ότι σήμερα πραγματοποιήθηκε η αποσφράγιση της προσφοράς για την αξιοποίηση των θερμοπηγών Πολιχνίτου, ολοκληρώνοντας έναν ακόμη κύκλο διεργασιών της δημοτικής αρχής για την αξιοποίηση του φυσικού πλούτου της περιοχής.
Πλέον εκτιμάται ότι εντός του Νοεμβρίου κιόλας, θα ξεκινήσουν τα έργα αποκατάστασης των θερμοπηγών με στόχο τη λειτουργία των πηγών την άνοιξη του 2023. Επόμενοι άμεσοι στόχοι της δημοτικής αρχής στην κατεύθυνση αξιοποίησης του φυσικού πλούτου του Δήμου, είναι η επαναλειτουργία των θερμοπηγών Λισβορίου και Εφταλούς.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/10/311195617_417182920591053_8922033994719511033_n-600x450.jpg)
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις