Πάργα: Δημιουργήθηκε παράρτημα του ΙΕΚ Πρέβεζας
Η δημιουργία παραρτήματος του ΙΕΚ Πρέβεζας στον Δήμο Πάργας, θα δώσει την δυνατότητα στους δημότες να εκπαιδευτούν σε ειδικότητες τουριστικών επαγγελμάτων.
Spotlight
-
Παραμένει στη φυλακή ο Ηλίας Κασιδιάρης – Απορρίφθηκε το αίτημα αποφυλάκισης
-
Άγριο επεισόδιο στη Θεσσαλονίκη - Ομάδα ανδρών ξυλοφόρτωσε ζευγάρι και τους έσπασε το μαγαζί
-
Ο Τζο Μπάιντεν πιέζεται να αποσυρθεί ακόμα και μέσα στο Σαββατοκύριακο, εκτιμούν στελέχη των Δημοκρατικών
-
Η Βιέννη έγινε πεδίο μάχης συμμοριών Σύριων και Τσετσένων
Ο Δήμος Πάργας επιδίωξε και κατάφερε να δημιουργηθεί στη περιοχή παράρτημα του ΙΕΚ Πρέβεζας και άμεσα ξεκινάει η εκπαίδευση στην ειδικότητα Τεχνικός μαγειρικής τέχνης – Αρχιμάγειρας.
Ο χώρος που θα φιλοξενήσει το παράρτημα δημιουργήθηκε και εξοπλίστηκε από τον Δήμο Πάργας στο κτηριακό συγκρότημα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πάργας, σε διακριτό χώρο που συμπεριλαμβάνει αίθουσα διδασκαλίας και γραφείο διοίκησης.
Με την λειτουργία του παραρτήματος υλοποιείται ένα διαχρονικό αίτημα των επαγγελματιών του Τουρισμού για την δημιουργία στην Πάργα τμημάτων ΙΕΚ με κατεύθυνση τα τουριστικά επαγγέλματα, που θα οδηγήσει στην εκπαίδευση και κατάρτιση εξειδικευμένου προσωπικού.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις