![Πρόγραμμα «Ασπίδα» για την Τρίτη Ηλικία υλοποιείται στον Δήμο Μαρωνείας - Σαπών](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/11/ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΑΣΠΙΔΑ-2-1536x1149.jpg)
Πρόγραμμα «Ασπίδα» για την Τρίτη Ηλικία υλοποιείται στον Δήμο Μαρωνείας – Σαπών
Το πρόγραμμα «Ασπίδα» έχει στόχο την αξιολόγηση της λειτουργικής ικανότητας των ατόμων τρίτης ηλικίας, την εκτίμηση του κινδύνου των πτώσεων και τη βελτίωση της δύναμης και της ισορροπίας τους.
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πορτοκαλί συναγερμός για φωτιές σε μεγάλο μέρος της χώρας – Ο χάρτης της Πολιτικής Προστασίας
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Ο Δήμος Μαρωνείας- Σαπών σε συνεργασία με το Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης υλοποιεί το πρόγραμμα για την Αναβάθμιση της Ποιότητας Ζωής και της Δραστηριότητας των Ατόμων της Τρίτης Ηλικίας «Ασπίδα».
Στο εν λόγω πρόγραμμα συμμετέχουν άτομα άνω των 65 ετών, για να διαπιστωθεί εάν υπάρχει αυξημένος κίνδυνος πτώσης και να τους προταθούν λύσεις για να προλάβουν, έτσι ώστε να μειώσουν αυτή την πιθανότητα.
Γενικότερα, το πρόγραμμα έχει στόχο την αξιολόγηση της λειτουργικής ικανότητας των ατόμων τρίτης ηλικίας, την εκτίμηση του κινδύνου των πτώσεων και τη βελτίωση της δύναμης και της ισορροπίας τους.
Η συμμετοχή των ατόμων τρίτης ηλικίας στο πρόγραμμα «Ασπίδα» είναι δωρεάν, εθελοντική και δεν εγκυμονεί κανένα κίνδυνο για την υγεία τους, όπως αναφέρει ο Δήμος.
Το πρόγραμμα υλοποιείται στις εγκαταστάσεις του «Πολύκεντρου» στις Σάπες (Πεζοδρόμος Μπακογιάννη), ενώ σύντομα θα υλοποιηθεί και στην Ξυλαγανή.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις