Duo day στο Μαξίμου, στη ΝΔ και στην Δόμνα
«Σκιά» της κυβέρνησης ένα άτομο με αυτισμό
Spotlight
-
Το νερό διχάζει - Αμερικανοί τουρίστες απορούν για την εμπορευματοποίησή του στην Ευρώπη: «Γιατί να το πληρώνω;»
-
Η βασιλική οικογένεια ψάχνει υπάλληλο για να φροντίζει τα άλογα - Το «παράδοξο» του μισθού
-
Σκότωσε καταλάθος 11χρονη με δηλητήριο για κοριούς - Το είχε φέρει παράνομα από την Ιταλία
-
«Διάδρομοι ψυχρού αέρα» ως λύση στους καύσωνες;
Μια αξιέπαινη κοινωνική πρωτοβουλία θα συμβεί την προσεχή Παρασκευή. Όπως και πέρυσι έτσι και εφέτος η υφυπουργός Εργασίας Δόμνα Μιχαηλίδου οργανώνει το Duo Day. Δηλαδή ένα παιδί με αυτισμό θα κάνει shadow στις δραστηριότητες του Πρωθυπουργού στο Μέγαρο Μαξίμου (και στους συνεργάτες του) ώστε να δει πως λειτουργούν. Ακόμα για να εξετάσει το περιβάλλον του Πρωθυπουργικού γραφείου και η κοινότητα την κανονικότητα του αυτισμού. Να υπάρχει δηλαδή επίγνωση της αόρατης αυτής αναπηρίας.
Αύριο Παρασκευή το παιδάκι αυτό θα επισκεφθεί εκτός από το Μέγαρο Μαξίμου, την υφυπουργό Δόμνα Μιχαηλίδου, αλλά και τα γραφεία της ΝΔ, τον Παύλο Μαρινάκη. Όπως αναφέρει η υφυπουργός για αυτήν την πρωτοβουλία «μπορεί το «αόρατο χέρι της αγοράς» να μην λειτουργεί πάντα, το «χέρι της Πρόνοιας» όμως είναι ορατό και γνωστό».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις