![Συλλυπητήρια από τον Πρόεδρο της ΚΕΔΕ, για τον τραγικό χαμό του μαθητή στις Σέρρες](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/12/a-667-1024x485.jpg)
Συλλυπητήρια από τον Πρόεδρο της ΚΕΔΕ, για τον τραγικό χαμό του μαθητή στις Σέρρες
«Ως γονιός αισθάνομαι πως είναι αδιανόητο να χαιρετάς το πρωί το παιδί σου που ξεκινά για το σχολείο του και να μην το βλέπεις ποτέ ξανά, εξαιτίας ενός ατυχήματος που δεν θα έπρεπε ποτέ να συμβεί» δήλωσε ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Δημήτρης Παπστεργίου
Spotlight
-
Η απόπειρα δολοφονίας κατά του Τραμπ προκαλεί φόβο στην Ευρώπη
-
ΚΥΣΕΑ: Κλείδωσε η προμήθεια των F-35 και των μη επανδρωμένων ελικοπτέρων S100
-
Τα σκουπίδια που συσσωρεύονται στη Γάζα επιδεινώνουν τα δεινά του πολέμου - «Η μυρωδιά μάς σκοτώνει»
-
Natalie Portman: Πώς η Rihanna με δύο μόλις λέξεις την βοήθησε να ξεπεράσει το διαζύγιό της
Εκ μέρους του Διοικητικού Συμβουλίου της Κεντρικής Ένωσης Δήμων Ελλάδος, εκφράζω τη βαθιά θλίψη μας για τον τραγικό θάνατο του μικρού μαθητή σε δημοτικό σχολείο των Σερρών, καθώς και τα ειλικρινή μας συλλυπητήρια στην οικογένειά του.
Ως γονιός αισθάνομαι πως είναι αδιανόητο να χαιρετάς το πρωί το παιδί σου που ξεκινά για το σχολείο του και να μην το βλέπεις ποτέ ξανά, εξαιτίας ενός ατυχήματος που δεν θα έπρεπε ποτέ να συμβεί.
Στο συγκεκριμένο σχολείο γνωρίζουμε ότι πρόσφατα έγιναν εργασίες ενεργειακής αναβάθμισης, εργασίες που όπως από τη σύμβαση προβλέπεται, έπρεπε να λαμβάνουν χώρα εκτός του ωραρίου λειτουργίας του σχολείου.
Από τα μέχρι τώρα δεδομένα προκύπτει ότι το τραγικό γεγονός της έκρηξης του λέβητα σε καμία περίπτωση δεν οφείλεται σε κακή συντήρηση του υφιστάμενου συστήματος θέρμανσης.
Η ΚΕΔΕ στέκεται στο πλευρό του συναδέλφου μας Δημάρχου Σερρών Αλέξανδρου Χρυσάφη, γνωρίζοντας το έργο και την προσπάθεια που κάνει για να αναβαθμίσει τα σχολεία της πόλης του, προς όφελος των μαθητών και των οικογενειών τους.
Τόσο εμείς όσο και ο Δήμαρχος, επιθυμούμε να προχωρήσει άμεσα η διερεύνηση των αιτιών του ατυχήματος και να αποδοθούν από τη Δικαιοσύνη ευθύνες σε όσους το προκάλεσαν.
Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να επισημάνουμε πως ΚΕΔΕ και Δήμοι κάνουμε καθημερινά ότι περνά από το χέρι μας για την αναβάθμιση των σχολικών μας υποδομών σε όλα τα επίπεδα, προκειμένου να διασφαλίσουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες εκπαίδευσης για τα παιδιά μας.
Η λειτουργία σύγχρονων και ασφαλών σχολείων αποτελεί προτεραιότητά μας.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις