Με πρωταγωνιστές τους Βιλντόζα και Νέντοβιτς, οι οποίοι πέτυχαν από 27 και 21 πόντους αντίστοιχα, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε στο Βελιγράδι της Ζαλγκίρις Κάουνας με 77-73 για την 13η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 6η σερί και 7η συνολικά νίκη του στη φετινή διοργάνωση. Από τους φιλοξενούμενους 18 πόντους πέτυχε ο Εβανς και 14 ο Χάγιες.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 12-5 και λίγο αργότερα με 17-12, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (22-14). Στη δεύτερη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε να μαζευει τη διαφορά, με την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να μειώνει αρχικά σε 27-23 και λίγο αργότερα να ισοφαρίζει σε 33-33. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ζαλγκίρις μπροστά με έναν πόντο (37-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε τον Ερυθρό Αστέρα και προηγήθηκε με 44-39, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 46-45. Οι Λιθουανοί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 9 (54-45), αλλά για μια ακόμα φορά δεν κατάφεραν να χτίσουν πάνω στο μομέντουμ που είχαν αποκτήσει.

Οι Σέρβοι μείωσαν σε 58-56, που ήταν και το σκορ  με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι (65-66, 71-71), με τους παίκτες του Ερυθρού Αστέρα στα τελευταία λεπτά να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και με ένα επιμέρους σκορ 6-2 να παίρνουν τη νίκη με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 36-37, 56-58, 77-73