![Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων: Χάσαμε την εμπιστοσύνη μας στη διοίκηση της Παγκρήτιας](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/12/pagkrhtia-1200x668-1-768x428-1.jpg)
Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων: Χάσαμε την εμπιστοσύνη μας στη διοίκηση της Παγκρήτιας
«Από την ημέρα της ολοκλήρωσης της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου της Παγκρήτιας, είμαστε αντιμέτωποι με λασπολογίες, συκοφαντίες και ασυνέπεια», δήλωσε ο πρόεδρος του ΔΣ της τράπεζας Μιχάλης Μαρακάκης
Spotlight
-
Στα ύψη οι τιμές των ενοικίων - Σε απόγνωση γονείς και φοιτητές
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
«Δεν είμαστε διατεθειμένοι να επαναδιαπραγματευθούμε με την Παγκρήτια Τράπεζα. Έχουμε χάσει την εμπιστοσύνη μας στη Διοίκηση της», τόνισε σε δηλώσεις του στα «Χανιώτικα Νέα» ο πρόεδρος του Δ.Σ. της Συνεταιριστικής Τράπεζας Χανίων Μιχάλης Μαρακάκης.
«Από την ημέρα της ολοκλήρωσης της αύξησης μετοχικού κεφαλαίου της Παγκρήτιας, είμαστε αντιμέτωποι με λασπολογίες, συκοφαντίες και ασυνέπεια. Με βάση αυτά τα δεδομένα, δεν υπάρχει ούτε διάθεση ούτε εμπιστοσύνη για νέα διαπραγμάτευση. Ουδέποτε ζητήσαμε συνεργασία και στήριξη από την Παγκρήτια, δεν ήταν επιδίωξη δική μας. Διαθέτουμε οικονομικούς δείκτες που επαρκούν πλήρως για την βιωσιμότητα της Τράπεζας την επόμενη μέρα», κατέληξε ο κ. Μαρακάκης.
Σε πρόσφατη ανακοίνωσή της μεταξύ άλλων η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων ανέφερε πως «…από την ίδρυσή της είχε ως όραμα να υποστηρίξει την ανάπτυξη των επιχειρήσεων και της οικονομίας στις περιοχές που δραστηριοποιείται, στηριζόμενη στην εμπιστοσύνη και την υποστήριξη όλων των εμπλεκόμενων μερών, ήτοι των εργαζομένων, των μεριδιούχων και των πελατών της. Διατηρώντας δείκτες κεφαλαιακής επάρκειας και ρευστότητας ανώτερους των εποπτικών ορίων, εκσυγχρονίζοντας και βελτιώνοντας διαρκώς την ποιότητα των παρεχόμενων υπηρεσιών της, ενδυναμώνοντας τα οικονομικά μεγέθη της, διασφαλίζει την επιχειρησιακή της συνέχεια και συνεχίζει να εργάζεται με προσήλωση για την εκπλήρωση των στρατηγικών της στόχων. Η Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων, με συνέπεια και αίσθημα ευθύνης απέναντι στους συνεταίρους της και με γνώμονα την προάσπιση των συμφερόντων τους, δηλώνει ότι συνεχίζει με σεβασμό να ενεργεί προς όφελος αυτών, οι οποίοι εδώ και 28 χρόνια έχουν δείξει αμέριστη εμπιστοσύνη στο όραμά της».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις