![Το όνομα του Παραολυμπιονίκη Νάσου Γκαβέλα κοσμεί σχολική μονάδα στο Ψυχικό](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/12/1-6-1-e1671631156731.jpg)
Το όνομα του Παραολυμπιονίκη Νάσου Γκαβέλα κοσμεί σχολική μονάδα στο Ψυχικό
«Το φως που του στέρησε ο Θεός – δίνοντας του όμως απλόχερα εσωτερική δύναμη – ας γίνει φωτεινό παράδειγμα σε όλους μας» δήλωσε ο Δήμαρχος Φιλοθέης - Ψυχικού.
Spotlight
-
Καναδός υπήκοος έκανε επίθεση με μαχαίρι στο Ισραήλ - Τον σκότωσαν οι δυνάμεις ασφαλείας
-
Σκότωσε αδέσποτη γάτα επειδή μπήκε στην αυλή του - Συνελήφθη και θα πληρώσει και πρόστιμο 30.000 ευρώ
-
Αυτός είναι ο λόγος που δεν πρέπει να πίνετε νερό από τη βρύση του μπάνιου
-
Ντέμη Γεωργίου: Η συμμετοχή στο MasterChef και ο ξαφνικός θάνατος
Το 1ο Λύκειο Νέου Ψυχικού τίμησε τον απόφοιτο του και Χρυσό Παραολυμπιονίκη και Παγκόσμιο Ρέκορντμαν στα 100μ Νάσο Γκαβέλα δίνοντας το όνομα του στο Κλειστό Γυμναστήριο μετά από απόφαση του Συμβουλίου του Σχολείου, της Β’Θμιας Σχολικής Επιτροπής του Δήμου και της ΔΕΠ.
Σε ένα γεμάτο από μαθητές γυμναστήριο, με την παρουσία της Υπουργού Παιδείας Νίκης Κεραμέως, του Προϊσταμένου Β’ Θμιας Εκπαίδευσης, των γονέων του Νάσου και του προπονητή του Νέστορα, ο Νάσος συγκινημένος αναφέρθηκε στα μαθητικά του χρόνια στο σχολείο αυτό, στον γυμναστή του, στην αγάπη των γονέων του και στο εσωτερικό φως και στη θέλησή του που τον καθοδηγούν στη ζωή του.
Ο Δήμαρχος Φιλοθέης – Ψυχικού, Δημήτρης Γαλάνης δήλωσε: «Δεν παρέλειψε ο Νάσος να αναφερθεί και στη στήριξη από τη πρώτη στιγμή του Δήμου, και μάλιστα έκανε ειδική μνεία και στο άτομο μου και τον ευχαριστώ θερμά γι αυτό.
Το φως που του στέρησε ο Θεός – δίνοντας του όμως απλόχερα εσωτερική δύναμη – ας γίνει φωτεινό παράδειγμα σε όλους μας!»
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2022/12/4-3-600x504.jpg)
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις