Δευτέρα 19 Αυγούστου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-66: Στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος οι «πράσινες»

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά, τα κορίτσια του Ολυμπιακού βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα φτάνοντας κοντά στην τεράστια ανατροπή επί του Παναθηναϊκού, ωστόσο οι «πράσινες» ήταν πιο εύστοχες στο φινάλε παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος με το τελικό 66-60

Έπειτα από ένα χορταστικό ματς ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 66-60 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, παίρνοντας έτσι το τελευταίο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι «ερυθρόλευκες» οι οποίες με βάση την αξία τους δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, έκαναν τεράστια προσπάθεια στο δεύτερο ημιχρόνο επιστρέφοντας από το -14, αγγίζοντας την μεγάλη ανατροπή, ωστόσο το κακό ποσοστό στα σουτ, αλλά και κάποια σφυρίγματα, τα οποία σήκωσαν… σκόνη δεν τους επέτρεψαν να ισχυροποιήσουν το προβάδισμα τους.

Με αυτή του την νίκη ο Παναθηναϊκός, εξασφάλισε την πρόκριση του στο Final 4 του Κυπέλλου, που θα γίνει τον Μάρτιο (Νίκη Λευκάδας, ΠΑΣ Γιάννινα, Ελευθερία Μοσχάτου οι άλλες ομάδες).

Οι «πράσινες» μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο ματς με την πρώτη περίοδο να λήγει με 13-25 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στη δεύτερη περίοδο, η επιθετική παραγωγή του Παναθηναϊκού έπεσε, με το τρίποντο της Σταμολάμπρου να ρίχνει την διαφορά στους έξι, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 27-34.

Οι παίκτριες της Καπογιάννη μπήκαν και πάλι πιο δυνατά με πρωταγωνίστρια την Κάρτερ, φτάνοντας ξανά στο +12 (29-41).

Κάπου εκεί, ανέλαβε όμως η Γκούσταφσον που με προσωπικό «σόου» μείωσε σταδιακά τη διαφορά, που έφτασε στους 3 (44-47). Τελικά, η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 45-47.

Στην τέταρτη περίοδο, η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, με πρωταγωνίστρια την Σταμολάμπρου, που πέτυχε συνεχόμενους πόντους βάζοντας τις «ερυθρόλευκες» μπροστά (50-49).

Οι «πράσινες» έβγαλαν αντίδραση και πέτυχαν μεγάλο τρίποντο με την Αλεξανδρή για το 60-62, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 60-66.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16 (1/3 βολές, 6/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σταμάτη 3 (1/5 τρίποντα), Αγιούσο 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26 (5/8 βολές, 9/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 15 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βαμβακά

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Καπογιάννη): Ριντ 16 (4/5 βολές, 6/18 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Κωτούλα, Παυλοπούλου 2 (1/8 σουτ, 6 ασίστ), Πότερ 12 (5/9 δίποντα), Σωτηρίου 5 (9 ριμπάουντ), Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11 (1), Κάρτερ 16 (4/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου 4