![3,4 εκατ. Ευρώ, για έργα οδικής ασφάλειας στην Άρτα](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/01/321607057_502252668674543_2743132218024699940_n.jpg)
3,4 εκατ. Ευρώ, για έργα οδικής ασφάλειας στην Άρτα
Στο Ταμείο Ανάκαμψης εντάχθηκε η πρόταση του Δήμου Άρτας για έργα οδικής ασφάλειας, που μεταξύ άλλων προβλέπουν την κατασκευή κυκλικού κόμβου και άλλες κυκλοφοριακές παρεμβάσεις.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Συγκλονιστικές εικόνες από τη μεγάλη φωτιά στο Σοφικό - «Κόλαση» με φλόγες 25 μέτρων
-
Η αγορά ζητά παράταση στις φορολογικές δηλώσεις - Τι λένε Χατζηθεοδοσίου, Πόλυγγερ και Καββαθάς
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
Δύο έργα για την Άρτα παίρνουν το δρόμο της υλοποίησης, αφού εντάχθηκε στο Ταμείο Ανάκαμψης, η πρόταση που υπέβαλε ο Δήμος Αρταίων για την βελτίωση της οδικής ασφάλειας του εθνικού και επαρχιακού δικτύου εντός οικισμών του Δήμου Αρταίων, με συνολικό προϋπολογισμό 3,4 εκ € (2,8 εκ € από το Ταμείο Ανάκαμψης και 600 χιλ € από δημοτικούς πόρους).
Το έργο περιλαμβάνει την κατασκευή κυκλικού κόμβου επί της εθνικής οδού στην Φιλοθέη και κυκλοφοριακές παρεμβάσεις στο εντός οικισμού τμήμα της επαρχιακής οδού Άρτας- Κωστακιών.
Συγκεκριμένα στην Φιλοθέη, θα κατασκευαστεί πεντασκελής κυκλικός κόμβος, με βελτίωση της υφιστάμενης οδοποιίας σε μήκος 750 μ., με νέες φυτεύσεις, φωτισμό και διευθέτηση των ομβρίων με σύνδεση στο υφιστάμενο δίκτυο. Στους Κωστακιούς και εντός του οικισμού σε μήκος 2 χλμ περίπου, θα κατασκευαστούν νησίδες, διαβάσεις πεζών και δύο (2) κόμβοι, εκ των οποίων ο ένας γίνεται κυκλικός. Φυσικά το έργο περιλαμβάνει και τις ανάλογες φυτεύσεις, φωτισμό και διευθέτηση ομβρίων με σύνδεση στο υφιστάμενο δίκτυο.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/01/322197379_1206560270070430_8225625283078106150_n-600x294.jpg)
«Με την υλοποίηση των έργων αυτών θα βελτιωθεί η ασφάλεια του οδικού δικτύου, με σκοπό τη μείωση του αριθμού των τροχαίων ατυχημάτων, την μεγαλύτερη ασφάλεια κατοίκων και επισκεπτών, βελτιώνοντας έτσι αισθητά την καθημερινότητα των πολιτών», ανέφερε μεταξύ άλλων σε σχόλιο του ο Δήμαρχος Αρταίων Χρήστος Τσιρογιάννης.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις