Συζήτηση με θέμα την παράσταση «Αν δεν ήταν γυναίκα»
Η συζήτηση θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 9 Ιανουαρίου στις 18.00, στο στο Υπόγειο του Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν (Πεσμαζόγλου 5, Αθήνα).
Spotlight
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
-
Έξαλλος ο βασιλιάς Κάρολος - Τι είπε στον φρουρό για να βοηθήσει την Καμίλα με το παλτό της
-
Πορνό, άγχος και πόντοι: Τι κάνει έναν άνδρα να λέει ψέματα για το μέγεθος του πέους του;
-
Έξι νεκροί σε δωμάτιο πολυτελούς ξενοδοχείου - Η ουσία στα φλιτζάνια και το ενδεχόμενο αυτοκτονίας
Στη σκηνή του Υπογείου, λίγο πριν την παράσταση Photograph 51, η ηθοποιός που ενσαρκώνει την Ρόζαλιντ Φράνκλιν και πέντε γυναίκες οι Λένα Δροσάκη ηθοποιός, Mαριάννα Κάλμπαρη καλλιτεχνική διευθύντρια Θεάτρου Τέχνης, Άννα Κανδαράκη κλινική ψυχολόγος, Όλγα Κεφαλογιάννη βουλευτής, τ. Υπουργός, Ζένια Σαριδάκη ιατρός, πρόεδρος Ένωσης Παθολόγων Ογκολόγων Ελλάδα, που έχουν παλέψει και διακριθεί σε διαφορετικούς επαγγελματικούς τομείς, συζητούν για το τι καλείται να αντιμετωπίσει τόσο σε προσωπικό όσο και σε επαγγελματικό επίπεδο μια γυναίκα σήμερα, απλώς και μόνο… επειδή είναι γυναίκα.
Η ιστορία της παράστασης
Τον Μάιο του 1952 η ερευνήτρια Ρόζαλιντ Φράνκλιν κατάφερε πρώτη να αποτυπώσει σε μία φωτογραφία το ανθρώπινο DNA, ανοίγοντας έτσι τον δρόμο για τις εντυπωσιακές ιατρικές ανακαλύψεις που συνέβησαν μετέπειτα, όπως τα φάρμακα και τα εμβόλια. Όλοι της οι συνεργάτες απέκτησαν φήμη, βραβεύτηκαν με βραβείο Νόμπελ και σήμερα αποτελούν σημεία αναφοράς στην επιστημονική έρευνα. Η ίδια όμως όχι. Ίσως γιατί δεν πρόλαβε. Ίσως γιατί δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για τη δόξα. Ίσως επειδή ήταν γυναίκα.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις