Πέμπτη 04 Ιουλίου 2024
Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 59-79: Πέρασαν από το Βελιγράδι οι Ισπανοί

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα με 79-59 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 12-6 – Επεσαν στο 9-9 οι Σέρβοι.

Με το διπλό στις αποσκευές της φεύγει από το Βελιγράδι η Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ισπανοί έχοντας σε μεγάλα κέφια τους Μούσα και Ταβάρες, που πέτυχαν από 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα με 79-59 για την 18η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχαν την 12η νίκη τους στη φετινή διοργάνωση.

Μια νίκη, που τους διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε στο 9-9 και στην 10η θέση. Οι 18 και 17 πόντοι που πέτυχαν οι Νέντοβιτς και Πετρούσεφ αντίστοιχα δεν ήταν ικανοί να γλιτώσουν τους γηπεδούχους από την ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-5 και λίγο αργότερα με 14-8. Οι Σέρβοι με ένα σερί 5-0 μείωσαν σε 14-13, αλλά η αντεπίθεσή τους δεν είχε συνέχεια. Η Ρεάλ έφτασε ξανά στο +5 (19-14) και στη συνέχεια έκλεισε την περίοδο στο +9 (25-16).

Η ομάδα του Τσους Ματέο στη δεύτερη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στους 11 (28-17) και λίγο αργότερα στους 14 (31-17). Οι Σέρβοι όμως αντέδρασαν και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά. Αρχικά στους 7 (27-34) και στη συνέχεια στους 4 πόντους (32-36), με το πρώτο ημίχρονο στο Βελιγράδι να ολοκληρώνεται με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 34-38.

Στην τρίτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά με 40-38 και λίγο αργότερα βρέθηκε στο +5 (47-42), με την Ρεάλ Μαδρίτης όμως να γυρίζει τούμπα το ματς και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (57-51).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Από το +6 βρέθηκαν στο +15 (66-51) και στη συνέχεια στο +18 (69-51), βάζοντας ουσιαστικά ταφόπλακα στα όνειρα των γηπεδούχων. Οι Μαδριλένοι στα τελευταία λεπτά παρέμειναν συγκεντρωμένοι και έφτασαν με… μαθητική ακρίβεια στη νίκη (79-59).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 34-38, 51-57, 59-79

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Χόλαντ , Λαζάρεβιτς 2 , Μίτροβιτς (5 ριμπάουντ), Λάζιτς , Ντόμπριτς 11 (4 ριμπάουντ) , Ίλιτς , Νέντοβιτς 18 (2/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη), Μάρκοβιτς 5 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κούζμιτς 6 (2/5 τρίποντα), Πετρούσεβ 17 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 9 (4 ριμπάουντ), Κοζέρ , Αμπάλδε 2 , Χάνγκα 2, Ροντρίγκεθ 5 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Πουαριέ 5 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κορνελί 12 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 17 (7/8 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 μπλοκ, 4 λάθη), Γιουλ , Γιαμπουσέλε 8 (2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ) , Μούσα 19 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ)

Σπανούλης: Κατάφερε να μην παρουσιάσει μια… «εθνική του Γιάννη»!

Το μεγαλύτερο κατόρθωμα του Βασίλη Σπανούλη στην πρεμιέρα της Εθνικής στο Προολυμπιακό τουρνουά