Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Φενερμπαχτσέ επικράτησε εντός έδρας της Μονακό με 98-94 (84-84 κ.δ) για την 20η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την τρίτη σερί, αλλά και 13η συνολικά νίκη της στη διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους, που έφτασαν στο 13-7 και έπιασαν στην κορυφή τη Ρεάλ Μαδρίτης (13-6), που παίζει αύριο στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό, ήταν ο Γουίλμπεκιν με 21 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Χάγιες και Μότλεϊ με 18 και 17 αντίστοιχα. Από την Μονακό, που έπεσε στο 12-8, 23 πόντους είχε ο Μάικ Τζέιμς και 18 ο Ουατάρα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 17-8 και λίγο αργότερα με 19-10, αλλά οι Γάλλοι αντέδρασαν στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 20-20, που ήταν και το σκορ περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ προηγήθηκε με 27-22. Η Μονακό, όμως, γύρισε τούμπα το παιχνίδι και από το -5 βρέθηκε στο +5 (35-30) και λίγο αργότερα στο +13 (43-30).

Οι Τούρκοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 47-39, με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο ημίχρονο. Ο Τζέιμς και η παρέα του συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στο πρώτο κομμάτι του τρίτου δεκαλέπτου (53-47, 55-52), με την Φενερμπαχτσέ όμως να απαντάει (55-55, 58-58) και οι δύο ομάδες να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στην απόλυτη ισορροπία (60-60).

Εκεί η ομάδα του Ιτούδη προηγήθηκε με 72-68, 80-72 και 84-76 και όλα έδειχναν ότι θα πάρει τη νίκη, αλλά στο τελευταίο κομμάτι μπλόκαρε επιθετικά και έδωσε την ευκαιρία στους Μονεγάσκους να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να στείλουν το ματς στην παράταση (84-84). Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι. Προηγήθηκαν με 94-89 και με 96-91, με την κόρνα της λήξης να τους βρίσκει νικητές με 98-94.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 39-47, 60-60, 84-84 (κ.ά), 98-94 (παρ.)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλεϊ 17 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπιρσέν , Γουίλμπεκιν 21 (6/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έντουαρντς 3, Μαχμούτογλου, Χέιζ – Ντέιβις 18 (7/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ) , Πιερ , Γκούντουριτς 17 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Μπούκερ 8 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Καλάθης 10 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 4

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6 (6 ριμπάουντ) , Οκόμπο 9 (1?3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Λόιντ, Μπλόσομγκεϊμ 6 (6 ριμπάουντ), Μακουντού , Ντιάλο 13 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 11, Ουαταρά 19 (2/4 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χολ 7 (4 ριμπάουντ), Τζέιμς 23 (4/10 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 9/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 λάθη)