Μεταμορφωμένη επέστρεψε στην Bundesliga από τη διακοπή η Κολωνία που διέλυσε με 7-1 τη Βέρντερ Βρέμης και την πλησίασε στον πόντο.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, πετυχαίνοντας πέντε γκολ στο πρώτο μέρος όπου ουσιαστικά κρίθηκαν τα πάντα. Από αντεπίθεση στο 9′ ο Μάινα έκανε το 1-0, με τον Τίγκες να γράφει το 2-0 με ωραία τελείωμα στο 16′ και ο ίδιος παίκτης πέτυχε και το 3-0 πέντε λεπτά αργότερα με απίθανο σουτ από το κέντρο.

Ο Σκίρι στο 30′ έκανε το 4-0 για την Κολωνία και στο 36′ ο Χουσεΐνμπασιτς το 5-0, για να μειώσει σε 5-1 στο 39′ ο Φούλκρουγκ. Στο δεύτερο ημίχρονο η Κολωνία πέτυχε ακόμη δύο γκολ, ισοπεδώνοντας τη Βέρντερ. Ο Σκίρι στο 54′ έκανε το 6-1 με ψαλιδάκι και ο Φριντλ με αυτογκόλ στο 78′ διαμόρφωσε το τελικό 7-1.

Κολωνία: Σβάμπε, Σμιτς, Χούμπερς, Σάμποτ, Χέκτορ, Σκίρι (67′ Λεμπέρλ), Μάρτελ, Μάινα (81′ Ντίελ), Χουσεΐνμπασιτς (59′ Όλεσεν), Κάιντς (59′ Λιούμπισιτς), Τίγκες (59′ Ζέλκε)

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Σταρκ (60′ Πίπερ), Φριντλ, Βάιζερ, Μπιτενκούρτ (64′ Στάγκε), Γκρος (46′ Σμιντ), Γκρουέβ, Γιουνγκ (86′ Μπουχάναν), Φούλκρουγκ, Ντουκς (46′ Ντίνκσι)