![Τσιτσιπάς – Αντράντε 2-0: O Στέφανος «καθάρισε» την άνοδο για την Εθνική](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/02/Tsitsipas-e1675605586102.jpg)
Τσιτσιπάς – Αντράντε 2-0: O Στέφανος «καθάρισε» την άνοδο για την Εθνική
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ του Αντρές Αντράντε και η Εθνική μας ομάδα νίκησε στη σειρά με 3-1 το Εκουαδόρ, παίρνοντας την άνοδο για το World Group του Davis Cup!
Spotlight
-
Πίσω ολοταχώς στην κυβέρνηση και απόσυρση της υποψηφιότητας Φουντεδάκη
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
-
Συγκλονιστικές εικόνες από τη μεγάλη φωτιά στο Σοφικό - «Κόλαση» με φλόγες 25 μέτρων
-
Άναψαν τα αίματα σε πανηγύρι - Καρεκλοπόλεμος και ξύλο μετά μουσικής (βίντεο)
Από το World Group 1 η Εθνική μας ομάδα τένις ανέβηκε έπειτα από 19 ολόκληρα χρόνια στο World Group! Στην 1η κατηγορία του Davis Cup δηλαδή!
Ιστορική επιτυχία για την ελληνική αντισφαίριση, που είχε την υπογραφή του Στέφανου Τσιτσιπά, καθώς ο πρωταθλητής μας νίκησε με 2-0 σετ (7-6, 6-1) του Αντρές Αντράντε και η Εθνική μας πήρε τη σειρά με το Εκουαδόρ επικρατώντας τελικά με 3-1 νίκες.
Στο πρώτο σετ οι δύο τενίστες κράτησαν το σερβίς τους δίχως ιδιαίτερα προβλήματα και έτσι οδηγηθήκαμε στη διαδικασία του τάι μπρέικ, με τον Τσιτσιπά να εμφανίζεται πιο ψύχραιμος κλείνοντας το σετ με 7-6.
Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν πιο απλά για το Νο3 της Παγκόσμιας κατάταξης. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε βρει πια ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί με 4-0, φτάνοντας στη νίκη με 6-1.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις