![Τέμπη: «Έχω σύγκρουση του 62 με το εμπορικό… Μάλλον» – Ο διάλογος του σταθμάρχη Παλαιοφάρσαλου με τον 59χρονο](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/03/tebiii.jpg)
Τέμπη: «Έχω σύγκρουση του 62 με το εμπορικό… Μάλλον» – Ο διάλογος του σταθμάρχη Παλαιοφάρσαλου με τον 59χρονο
Συγκλονίζει ο σταθμάρχης Παλαιοφαρσάλου για τον 59χρονο σταθμάρχη της Λάρισας που ενεπλάκη στη σύγκρουση των τρένων στα Τέμπη
Spotlight
-
Έξι νεκροί σε δωμάτιο πολυτελούς ξενοδοχείου - Η ουσία στα φλιτζάνια και το ενδεχόμενο αυτοκτονίας
-
Αστροναύτης επέστρεψε από το Διάστημα, συγκλονισμένος με αυτό που «δεν έπρεπε να αντικρίσει»
-
Γιατί η Αθηνά Ωνάση δεν έρχεται ποτέ στην Ελλάδα
-
Καμπανάκι κινδύνου: Πώς η κλιματική κρίση μεγαλώνει τη μέρα - Ποιες οι πρακτικές επιπτώσεις
Συγκλονίζει η περιγραφή του Γιώργου Ζήνδρου, του σταθμάρχη Παλαιοφαρσάλου, για τα όσα συνέβησαν στο σταθμαρχείο Λάρισας, μετά τη σύγκρουση των τρένων στα Τέμπη.
Ο κ. Ζήνδρος, είχε μεταβεί στον σταθμό της Λάρισας, να δει τι κάνει ο 59χρονος, καθώς είχε κατανοήσει ότι ο φόρτος εργασίας ήταν μεγάλος τη μοιραία νύχτα.
«Εγώ κατεβαίνω να πάω στο γραφείο του, να του πω ένα γεια και να φύγω στο σπίτι. Είχα σχολάσει από το Παλαιοφάρσαλο. Κι εκείνη την ώρα που μπαίνω στο γραφείο, μιλούσε (σ.σ. ο σταθμάρχης της Λάρισας) με την πυροσβεστική. Και λέω «τι έγινε; Με ποιον μιλάς;» και μου λέει «με την πυροσβεστική». Εχω σύγκρουση. «Τι σύγκρουση του λέω». Και μου λέει «σύγκρουση του 62 με το εμπορικό. Μάλλον»», λέει ο κ. Ζήνδρος.
Δείτε το βίντεο
Συγκλονιστική περιγραφή
«Ήρθε η αστυνομία. Ήρθε η αστυνομία εκεί, του πήρε κατάθεση εκεί μέσα, πήραν τα χαρτιά που ήταν να πάρει η αστυνομία, εγώ βγήκα έξω, με έβγαλαν έξω και μόλις έφυγαν αυτοί, κάθισα εγώ μετά. Δεν μπορούσα να εγκαταλείψω τον σταθμό. Έκατσα όλη νύχτα εδώ να εξυπηρετήσω την κατάσταση».
Όπως αποκάλυψε στο LIVE NEWS, έχοντας ήδη κάνει μια βάρδια από τις 14.00 το μεσημέρι έως τις 22.00 το βράδυ, ο σταθμάρχης κλήθηκε να παραμείνει στο σταθμαρχείο ως τις 06.00 το πρωί, καθώς όπως φαίνεται οι προϊστάμενοί του θεώρησαν ότι δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα για έναν εργαζόμενο να δουλεύει 16 ώρες σερί σε ένα τόσο κρίσιμο πόστο.
«Δεν μπορώ να το χωνέψω. Δεν μπορώ να… δηλαδή, αδιανόητο αυτό που έγινε. Μετωπική σύγκρουση με τέτοιες ταχύτητες, με τέτοιο βάρος, με τέτοιο… 160… και με 100 να πήγαινε… είναι, είναι πολύ μεγάλες οι ταχύτητες και πολύ βάρος. Δεν… Κι αν γινόταν και στο τούνελ, θα ήταν ακόμη χειρότερο».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις