Παρασκευή 19 Ιουλίου 2024
Λάτσιο – Άλκμααρ 1-2: Ανατροπή μέσα στο «Ολίμπικο» με σκόρερ τον Παυλίδη

Με τον Βαγγέλη Παυλίδη να σκοράρει το γκολ ισοφάρισης, η Άλκμααρ έκανε την ανατροπή απέναντι στη Λάτσιο και επιβλήθηκε των Ιταλών με σκορ 2-1.

Μια τεράστια νίκη μέσα στο «Ολίμπικο» πανηγύρισε η Άλκμααρ και μάλιστα με ανατροπή, επικρατώντας με σκορ 2-1 της Λάτσιο στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τη φάση των «16» του Europa Conference League.

Οι Ολλανδοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, όμως ο Βαγγέλης Παυλίδης ήταν εκείνος που έφερε τον αγώνα σε ισορροπία, για να καταφέρει η ομάδα του εν τέλει να φύγει με το διπλό από την Ιταλία έχοντας πλέον το προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Στο πρώτο μέρος η Άλκμααρ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων κρατώντας την κατοχή της μπάλας με το μέρος της, ωστόσο η Λάτσιο ήταν εκείνη που έμοιαζε πιο επικίνδυνη.

Κάτι που επιβεβαίωσε και στο 18ο λεπτό, όταν ο Ζακάνι βρήκε τον Πέδρο και ο Ισπανός έγραψε το 1-0.

Παρόλα αυτά, οι Ολλανδοί δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν τον τρόπο να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα σε πολύ κρίσιμο σημείο. Συγκεκριμένα, Ο Βαγγέλης Παυλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 45′ κάνοντας το 1-1, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με την κατοχή να είναι μοιρασμένη και τη Λάτσιο να έχει τις περισσότερες ευκαιρίες. Η Άλκμααρ όμως ήταν πιο αποτελεσματική και έτσι ο Μίλος Κέρκεζ στο 62′ σκόραρε, κάνοντας το 2-1 και δίνοντας τη νίκη στους Ολλανδούς.

Αντετοκούνμπο: «Έλα έτοιμος έτσι ώστε να μην χρειαστεί να προετοιμαστείς» (vid)

Η ανάρτηση του Γιάννη Αντετοκούνμπο ενόψει και του φιλικού της Ελλάδας με τη Σερβία.