Με τον Καμπάτσο να κάνει πράγματα και θαύματα, ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε με 94-75 της Αναντολού Εφές στο Βελιγράδι για την 27η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στο κόλπο για την 8άδα και την πρόκριση στα πλέι οφ. Ο Αργεντινός σταρ ολοκλήρωσε τον αγώνα έχοντας 22 πόντους και 7 ασίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους 16 είχε ο Ζίζιτς.

Με αυτή τη νίκη ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 12-15 και βρίσκεται δύο νίκες μακριά από την οκτάδα, ενώ η Εφές έπεσε στο 13-13 και είναι στο -1, έχοντας όμως ένα ματς λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-4 και 17-9, ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (25-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό. Μείωσαν σε 33-34 και λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 36-34, με τον Ερυθρό Αστέρα μάλιστα να κλείνει το ημίχρονο στο +4 (49-45).

Οι Σέρβοι διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου (59-51, 66-61), αλλά στα τελευταία λεπτά η Εφές αντέδρασε και ισοφάρισε σε 66-66. Μάλιστα, πέρασε και μπροστά (67-66), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν για το 68-67, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Εκεί ο Ερυθρός Αστέρας κυριάρχησε και με επιμέρους 26-8 έφτασε στη νίκη με 94-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 6 (1), Λαζάρεβιτς 5 (1), Καμπάσο 22 (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μίτροβιτς 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2, Ντόμπριτς 15 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέντοβιτς 9 (2), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 5, Πετρούσεβ 7, Μπέντιλ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Μπομπουά 15 (3/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σίνγκλετον, Μπράιαντ 10 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 12 (4/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντσέρ 8 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Εμπαγέ 12 (4/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ζίζιτς 16 (7/9 δίποντα, 2/4 βολές), Ντάνστον