Μια ακόμα νίκη στη φετινή Basket League πέτυχε το Περιστέρι, με την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να επικρατεί εντός έδρας του Λαυρίου με 77-66.

Μεγάλο ματς για τους γηπεδούχους έκανε ο Μίρο Μπίλαν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ από 12 πέτυχαν οι Σιλβέν Φρανσίσκο και Μάρκους Ντένμον. Από τους ηττημένους, double double έκανε ο Φλαγκ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, αλλά η εμφάνισή του δεν ήταν αρκετή για να σώσει το Λαύριο από την ήττα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 12-4 και 19-11, αλλά στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου δεκαλέπτου το Λαύριο αντέδρασε και από το -8 κατάφερε να βρεθεί στο +2 και να κλείσει την περίοδο μπροστά με 21-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (27-25, 33-34), με το Περιστέρι να κλείνει το ημίχρονο στο +3 (39-36).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πάτησε… γκάζι και άρχισε να χτίζει διαφορά, φτάνοντας στο +10 στα μέσα της περιόδου (52-42), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (59-50). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, με το Περιστέρι να προηγείται με 71-59 και λίγο αργότερα να παίρνει τη νίκη με 77-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 18 (6/10 δίποντα, 6/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φρανσίσκο 12 (3/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντένμον 12 (3/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κόλμαν, Μωραΐτης 11 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντάνοβ, Πουλιανίτης 3 (1), Χουγκάζ 5 (1), Χάμερ 7 (7 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Λιμνιάτης): Γκρέι 6 (1), Φλαγκ 15 (5/14 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κόουλ 10 (2), Λάνγκεβιν 7, Νικολαΐδης 2 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πιλάβιος, Ζάρας 8 (1), Γερομιχαλός 7