![Συμβουλευτικό σταθμό για την Άνοια, δημιούργησε ο Δήμος Ζωγράφου](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/03/ImgSrc-4-2.jpeg)
Συμβουλευτικό σταθμό για την Άνοια, δημιούργησε ο Δήμος Ζωγράφου
Μια νέα κοινωνική δομή εγκαινίασε ο Δήμος Ζωγράφου για τους δημότες του και αφορά τον συμβουλευτικό σταθμό για την Άνοια όπου οι πάσχοντες και οι συγγενείς τους, μπορούν να λάβουν την αναγκαία υποστήριξη.
Spotlight
-
Πανικός στην Καστοριά - Αρκούδα έκοβε βόλτες στο κέντρο του Άργους Ορεστικού
-
«Visa express»: Οικονομική ανάσα στο Αιγαίο από τον τουρκικό τουρισμό
-
«Μπαλώματα» με ιδιώτες γιατρούς για το «ελληνικό καλοκαίρι» ενώ το ΕΣΥ χρειάζεται άμεσες λύσεις
-
Η Χέιλι Τζέιντ αποκαλύπτει ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα που έζησε μεγαλώνοντας ως η κόρη του Έμινεμ
Σε μια σημαντική πρωτοβουλία προχωρά ο Δήμος Ζωγράφου, με την ίδρυση μιας νέας κοινωνικής δομής, του Συμβουλευτικού Σταθμού για την Άνοια.
Η κοινωνική αυτή δράση υλοποιείται σε συνεργασία με το Ελληνικό Διαδημοτικό Δίκτυο Υγειών Πόλεων (ΕΔΔΥΠΠΥ) και την εταιρεία Alzheimer Αθηνών και έχει ως κύριο στόχο την υποστήριξη και την εξυπηρέτηση ατόμων με προβλήματα μνήμης και Άνοιας, καθώς και των φροντιστών τους.
«Ο Συμβουλευτικός Σταθμός Άνοιας εντάσσεται στη Διεύθυνση Κοινωνικής Προστασίας – Κοινωνικής Ανάπτυξης και Ισότητας των Φύλων και στελεχώνεται από εκπαιδευμένο επιστημονικό προσωπικό που ήδη απασχολείται στην Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου», αναφέρουν χαρακτηριστικά από την Δημοτική Αρχή Ζωγράφου.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις