Μέχρι το 80ο λεπτό κρατούσε η Μπλάκμπερν στα χέρια της την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας όμως η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ (με τον Μπάλντογκ στο αρχικό της σχήμα) δεν είχε πει την τελευταία της λέξη «τουμπάροντας» το ματς με 3-2 και έτσι πέρασε στους «4» της διοργάνωσης.

Οι Ρόβερς άνοιξαν το σκορ με τον Μπρέρετον ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 21′ ωστόσο οι γηπεδούχοι της Σέφιλντ ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Γκάλαχερ επτά λεπτά αργότερα.

Η Μπλάκμπερν ανταπάντησε με τέρμα του Σμόντζιτς ύστερα από ωραία πάσα του Μπρέρετον στο 60′ ωστόσο η Σέφιλντ αφού πρώτα έκανε το 2-2 με τον Μακμπέρνι στο 81′, «τέζαρε» τους φιλοξενούμενους και πέρασε στους «4» με τέρμα του Ντόιλ στο 90+1 με άπιαστο σουτ.