Τετάρτη 03 Ιουλίου 2024
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 3-1: Νίκη πρωτιάς για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 την ΑΕΚ και τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, έχοντας το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι οφ.

Στο φίνις της κανονικής περιόδου (22η αγωνιστική) της Α1 γυναικών, ο ΠΑΟΚ «σφράγισε» την πρωτιά και το πλεονέκτημα της έδρας στη συνέχεια του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 3-1 σετ της ΑΕΚ, η οποία προηγήθηκε! Η Ένωση, η οποία έχει κατακτήσει το Κύπελλο, πήρε την 2η θέση ενώ είδε να μπαίνει τέλος στο σερί 20 νικών που «έτρεχε» στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 2-6, αναγκάζοντας τον ΠΑΟΚ να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν, αλλά η Ένωση ξέφυγε ξανά με 11-15, έχοντας ως επιθετική αιχμή τη Σίλβα. Ο ΠΑΟΚ μείωσε εκ νέου, αλλά η ΑΕΚ ήταν εκείνη που πήρε το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ μπήκε εξαιρετικά εξασφαλίζοντας μάλιστα και μία διαφορά 7 πόντων (12-19). Αλλά υπέστη… μπλακ άουτ, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά με 20-19 και στο τέλος πήρε το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχολογία στα ύψη και γι’ αυτό πήρε προβάδισμα με 8-6 και 18-14. Εν τέλει κατέκτησε το σετ με 25-21 εκ νέου.

Και στο τέταρτο σετ οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά, αλλά η ΑΕΚ έμεινε κοντά (13-10). Μάλιστα, με τη Νίζετιτς πέρασε μπροστά (18-20), αλλά ο ΠΑΟΚ το γύρισε και επικράτησε με 26-24.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24

«Βόμβα» από τη Λιθουανία: «Υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από το ΝΒΑ για Ναν»

Στη Λιθουανία βάζουν… φωτιά για το μέλλον του Κέντρικ Ναν στην Ευρώπη και τον Παναθηναϊκό, αφού υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από το ΝΒΑ και περιμένει πρόταση – Όλα τα δεδομένα για τον Αμερικανό σκόρερ.