Στη Σέλτικ το «Old Firm». Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου επικράτησε με 3-2 της Ρέιντζερς και ξέφυγε με 12 βαθμούς από τη μεγάλη της αντίπαλο, επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ όταν στο 26′ ο με ωραίο γυριστό έκανε το 1-0. Δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο όμως, ο Ταβερνιέ έκανε το 1-1 με υπέροχη εκτέλεση φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Ρέιντζερς προδόθηκε από τα λάθη της άμυνάς της.

Στο 62′ ο Φουρουχάσι έκανε το 2-1 και έντεκα λεπτά αργότερα από αδράνεια της άμυνας ο Νέβες έγραψε και το 3-1. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 3-2 με κεφαλιά του Ταβερνιέ στο 79′, αλλά δεν κατάφεραν να σώσουν έστω τον βαθμό στα επόμενα λεπτά.

Σέλτικ: Χαρτ, Τζόνστον, Κάρτερ-Βίκερς, Στάρφελτ, Τέιλορ, Μόουι (61′ Ιβάτα), ΜακΓκρέγκορ, Ο’Ράιλι (75′ Οχ), Ζότα (75′ Χακσαμπάνοβιτς), Μάεντα (86′ Μπερναμπέι), Φουρουχάσι (85′ Τέρνμπουλ).

Ρέιντζερς: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Σούταρ, Ντέιβις, Μπάρισιτς, Τζακ (86′ Λούντστραμ), Ράσκιν, Κάντγουελ (86′ Ράιτ), Τίλμαν (69′ Σάκαλα), Κεντ, Μορέλος (86′ Τσόλακ).