«Άλωσε» την Πυλαία και πήρε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός.

Έπειτα από ένα ματς γεμάτο ανατροπές ένταση και αρκετές συγκινήσεις οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ, κάνοντας έτσι το 1-0 στην σειρά.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα περιμένει τον «Δικέφαλο του Βορρά» το απόγευμα του Σαββάτου (22/3, 19:00) στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» προκειμένου να ντουπλάρει τις νίκες επί του αντιπάλου του και να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 2-6 και 5-10, αποκτώντας από νωρίς μία διαφορά η οποία προήλθε από καλά σερβίς της Εμμανουηλίδου.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε και μείωσε σε 12-16, αλλά οι «ερυθρόλευκες» με καλά ποσοστά από την επίθεση κράτησαν την απόστασή τους από τον ΠΑΟΚ, κατακτώντας έτσι το πρώτο σετ με 18-25.

Πρώτη σκόρερ την Σάλας, με 25 πόντους (18 η Κούμπουρα, 16 η Εμμανουηλίδου).

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο πρώτο σετ, στο οποίο ήταν εξαιρετικός, μετρώντας 42% στην επίθεση και τέσσερα μπλοκ. Η Γουίντερς κέρδισε ωραίο πόντο, για το 10-6, ενώ ο Θρύλος έφτασε στο +6 (8-14), μετά από άουτ επίθεση της Μπλάνκο. Η Εμμανουηλίδου, με δύο διαδοχικούς πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο +7 (10-17), με την Ελληνίδα κεντρική να είναι η κορυφαία στο πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την κυριαρχία τους και με καρφί της Κούμπουρα, επανάφεραν το +7 (15-23), με την Σέρβα διαγώνια να «χτυπάει» στην ευθεία, για το 24-16, ενώ ήταν και αυτή που «καθάρισε» το πρώτο σετ, κάνοντας το 25-18, με μπλοκ άουτ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με την Γουίντερς, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει (7-7). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +3 (10-7), η Σάλας ισοφάρισε σε 11-11, με ωραίο διαγώνιο χτύπημα, όμως τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω, στη συνέχεια, με 18-13 και 20-14. Η Χριστοδούλου μείωσε σε 20-15, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο 22-16, όμως οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και πλησίασαν σε 22-19, με την Σάλας, ενώ η Τσιτσιγιάννη έκανε το 23-21. Ωστόσο, δεν ήταν αρκετό, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στην ισοφάριση (1-1), με 25-21.

Με άσσο της Σάλας (3-4) και πλασέ της Καράρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο τρίτο σετ, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 11-8. Ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 4-0 και πήρε «κεφάλι» στο σκορ (11-12), με την Σάλας, η οποία δήλωσε ξανά «παρούσα», για το 13-12. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα και με επίθεση της Κούμπουρα, έφτασαν στο 17-15, ενώ μετά από άουτ της Κάφρεϊ, ξέφυγαν με +3 (16-19). Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ «ανέβηκε» και πέρασε μπροστά με 22-20, η Σάλας ισοφάρισε σε 22-22, με άσσο, αλλά ο Ολυμπιακός απώλεσε το τρίτο σετ (25-22).

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με +3 (7-10), με επίθεση της Κούμπουρα, ενώ με πόντο της Σάλας, πήρε προβάδισμα με 12-10. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να προσπέρασε (13-12), ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 13-13, με τη Σάλας, η Γουίντερς έκανε το 14-13, ενώ η Αμερικανίδα ακραία ανέβασε τη διαφορά στο +3 (13-16). Η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, δίνοντας «αέρα» τεσσάρων πόντων (13-17) στην ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, ενώ έκανε και το 18-14. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και «ανέβηκε» στο +5 (16-21), με την Εμμανουηλίδου, η Σάλας «έγραψε» το 23-16 και στη συνέχεια, ήρθε η ισοφάριση (2-2), με 25-16.

Στο τάι μπρέικ, ο Θρύλος «μπήκε» πολύ δυνατά και με πόντο της Εμμανουηλίδου, έφτασε στο 5-3, ενώ μετά από λάθος της Στράντζαλη, προηγήθηκε με 7-4. Η Γουίντερς έκανε το 8-4 και η Κάφρεϊ κάρφωσε άουτ, για το 10-6 των «ερυθρόλευκων». Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (9-10), όμως ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με μπλοκ άουτ της Σάλας, ξέφυγε ξανά με +3 (9-12). Η Σάλας «έγραψε» και το 13-10, με τον Θρύλο να φτάνει στο 15-11, με μπλοκ άουτ της Κουβανής ακραίας και να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-2 σετ στην Πυλαία, σε έναν εντυπωσιακό ημιτελικό!

Τα σετ (2-3 σε 2.04): 18-25 (24’), 25-21 (27’), 25-22 (28’), 16-25 (26’), 11-15 (19’)