Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024
Πέρασε στον τελικό ο Δούκας (30-25)

Ο Δούκας νίκησε με 30-25 τον Διομήδη στην παράταση και προκρίθηκε για 11η φορά στην ιστορία του στον τελικό Κυπέλλου χάντμπολ.

Ο ΑΣΕ Δούκα προκρίθηκε για ενδέκατη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Κυπέλλου χάντμπολ των ανδρών, το φάιναλ φορ του οποίου διεξάγεται στο ΔΑΚ Αγίας Τριάδας Ναυπλίου.

Η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη κατέβαλε στον πρώτο ημιτελικό την αντίσταση του Διομήδη Άργους με 30-25 στην παράταση και πήρε το «εισιτήριο» για τον αυριανό (9/5, 19:15) τελικό της διοργάνωσης, όπου θα διεκδικήσει το πέμπτο τρόπαιό της στο θεσμό. Εκεί ο σύλλογος των Εκπαιδευτηρίων, ο οποίος βρέθηκε να χάνει 14-11 από τους «λύκους» στο ημίχρονο, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ντέρμπι (19:15) ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ.

Ο Διομήδης ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα. Ο Μάνθος στο 21’ έκανε το 9-6, ο Τσιγαρίδας στο 27’ το 11-8 και ο Τζίμπουλας έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια σκοράροντας για το 14-11.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του ματς άλλαξε με τον Δούκα να ανεβάζει την απόδοση του, καταφέρνοντας αρχικά να ψαλιδείσει τη διαφορά, να ισοφαρίσει 16-16 με τον Τζηρά στο 40’ και να περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο 44’ με τον Παγιάτη. Η ομάδα των εκπαιδευτήριων πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (18-20) με τον Τζηρά στο 50’ και κράτησε αυτό το προβάδισμα με νέο τέρμα του Παγιάτη για το 22-24 (56:14).

Ο Διομήδης αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει 23-24 με τον Τσιγαρίδα (57:00) και να ισοφαρίσει 24-24 στο 59:30 με τον Μπετζιλαλί. Ο Δούκας είχε την τελευταία επίθεση του αγώνα διάρκειας 20 δευτερολέπτων μετά το ταιμ άουτ του Γιώργου Χαλκίδη, αλλά ο Γερουλάνος νικήθηκε από τον Άντζελιτς, ο οποίος με εξαιρετική απόκρουση έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Ο ΑΣΕΔ μπήκε πιο δυνατά και αποφασισμένη στην παράταση και με σερί 4-0 προηγήθηκε με +4 (24-28) στο 67’, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του, φτάνοντας στην επικράτηση και την πρόκριση στον τελικό με 25-30.

Το συγκινητικό μήνυμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στον Κώστα Φορτούνη: «Πάντα μια θέση στο λιμάνι της καρδιάς μας»

Ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης αποχαιρέτησε τον Κώστα Φορτούνη με συγκινητικό τρόπο μέσα από τον επίσημο λογαριασμό των ερυθρόλευκων