![ΑΕΚ – Ολυμπιακός 21-19: Εκαναν το 1-0 οι κιτρινόμαυροι](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/05/5886722.jpg)
ΑΕΚ – Ολυμπιακός 21-19: Εκαναν το 1-0 οι κιτρινόμαυροι
Οι Ερυθρόλευκοι άγγιξαν την ανατροπή, αλλά στα τελευταία λεπτά οι Κιτρινόμαυροι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Καυγάς Γεωργιάδη - Πολάκη στη Βουλή: «Τέτοιος δειλός ήσουν πάντα, φύγε, ουστ» - «Να ανακαλέσεις»
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
-
Πέθαινε το παιδί του και έπαιζε Playstation - Τα sms της τραγικής μητέρας
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ με 21-19 στον πρώτο τελικό της Handball Premier.
Οι Ερυθρόλευκοι γύρισαν από το -8 (13-5) και προηγήθηκαν με 19-18, αλλά στα τελευταία λεπτά οι κιτρινόμαυροι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και με ένα επιμέρους 3-0 πήραν τη νίκη με 21-19 και έκαναν το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Σπουδαίο ρόλο στη νίκη της ΑΕΚ έπαιξε ο τερματοφύλακάς της, Μάτσκεβιτς, ο οποίος έκανε συνολικά 17 αποκρούσεις, μεταξύ άλλων σε πέναλτι και τετ α τετ, με τον Λευκορώσο να σταματάει τον Ολυμπιακό και να οδηγεί την Ενωση στο 1-0.
Οι δύο ομάδες πλέον δίνουν ραντεβού για τον δεύτερο τελικό, ο οποίος θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη (17/5, 19:30) στην έδρα του Ολυμπιακού (Ηλιούπολη). Η σειρά κρίνεται στις τρεις νίκες. Ο τρίτος τελικός είναι προγραμματισμένος για τις 22 Μαΐου.
Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι, με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύεται να προηγείται με 13-8 στο 24’. Σε εκείνο το σημείο οι Ερυθρόλευκοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοσή τους και με ένα σερί 3-0 κατάφεραν να μειώσουν σε 13-8, πριν οι Κιτρινόμαυροι κάνουν το 13-9 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.
Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και από το -6 (17-11) κατάφερε να ισοφαρίσει σε 17-17 και λίγο αργότερα να περάσει μπροστά με 19-18. Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι, με τους παίκτες της ΑΕΚ, όμως, στα τελευταία λεπτά να αποδεικνύονται ψυχραιμότεροι και να επικρατούν με 21-19, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της Handball Premier.
ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 21-19
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημ.), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19
ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίφκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης, Αρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτόμπι, Ρογκάλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.
Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Μπάουερ, Νιόκας 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 6, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Μπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκρατζάν 1, Μιχαηλίδης.
- Φωτιά στην Κορινθία: Σε ύφεση το πύρινο μέτωπο στο Σοφικό – «Θα χρειαστεί πολύ δουλειά μέχρι να σβήσει»
- Αποκάλυψη in: Βρέθηκαν φωτογραφίες του 54χρονου τοπογράφου και το σημείο της δολοφονίας, στο κινητό του 44χρονου συλληφθέντα
- Γαλλία: Συνελήφθη 18χρονος νεοναζί που σχεδίαζε επιθέσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις