Σάββατο 17 Αυγούστου 2024
Δεν μπαίνει τίποτα για τον Ολυμπιακό…

Ασχημα τα ποσοστά των Πειραιωτών στον ημιτελικό με την Μονακό…

Σε πολύ δύσκολη θέση ο Ολυμπιακός στα μισά του δρόμου του πρώτου ημιτελικού. Είναι ήδη στο +12 η Μονακό (41-29) που είτε προκάλεσε, είτε απολαμβάνει το χειρότερο φετινό πρώτο ημίχρονο των Πειραιωτών στη διοργάνωση: 8 λάθη, 9 χαμένες βολές με ποσοστό επιπέδου 50% (9/18) και εντός παιδιάς για κλάματα λέει ο λογαριασμός ως εδώ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Με 33, 3% στα δίποντα (στην πρώτη περίοδο πέτυχε μόλις ένα, με τον Κάαναν) με ακριβώς το ίδιο ποσοστό και στα τρίποντα (4/12, 33%) ο Ολυμπιακός απλά τα έχει σπάσει. Η διαφορά που απολαμβάνουν οι Μονεγάσκοι ως εδώ περνά αυστηρά από αυτή την παράμετρο.

Τι κάνει ως εδώ η ομάδα του Ομπράντοβιτς; Έχει καταφέρει να ισορροπήσει τα ριμπάουντ (19-18 υπέρ του Ολυμπιακού), έχει λιγότερα λάθη (5) και κυρίως; Παίρνει σκορ από την περιφέρεια της. Εκεί όπου ο Τζέημς (13), ο Λόιντ (9) και ο Οκόμπο (6) έχουν μόνοι τους σχεδόν όσους έχει ο Ολυμπιακός συνολικά. Εκείνοι είναι ήδη στους 28 οι Ερυθρόλευκοι έχουν έναν παραπάνω.

Μέσα σε όλα, οι Πειραιώτες έχασαν από νωρίς με δύο φάουλ τον Τόμας Ουόκαπ (05:51 χρόνος συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο), ενώ έχουν με δύο φάουλ και τον Ταρίκ Μπλακ (05:13), με τον Τζοέλ Μπολομπόι να τελειώνει το πρώτο ημίχρονο.

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού:

Η ιδιαίτερη ανάλυση για τον Γουόκαπ: «Μπορεί να κάνει το… άλμα στο ΝΒΑ;»

Ο Τόμας Γουόκαπ, οι εμφανίσεις του στους Ολυμπιακούς Αγώνες με την Εθνική ομάδα και η ανάλυση για το ΝΒΑ