Με απόλυτα καταστροφικό τρόπο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Μάιντς για την τελευταία αγωνιστική της Bundesliga, με τους Βεστφαλούς να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 2-0, την ίδια ώρα που η Μπάγερν νικάει την Κολωνία εκτός έδρας με 1-0.

Στο 15ο λεπτό ο Όλσεν σόκαρε το «Signal Iduna Park» και με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στη Μάιντς. Η Ντόρτμουντ είχε την ευκαιρία να απαντήσει άμεσα, αλλά ο Αλέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ντάμεν και παρέμεινε το 0-1.

Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 24′ η Μάιντς στην δεύτερη τελική της έκανε το 2-0. Με τον Τζάε-Σουνγκ να σερβίρει και τον Ονισίβο με κεφαλιά να εκτελεί τον Κόμπελ.