![Ορέστης Τζιόβας για τη διάσπαση προσοχής: «Έχω μάθει να το διαχειρίζομαι»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/05/ORESTIS.jpg)
Ορέστης Τζιόβας για τη διάσπαση προσοχής: «Έχω μάθει να το διαχειρίζομαι»
Στη ζωή του και τη διαχείριση για τη διάσπαση προσοχή αναφέρθηκε ο ηθοποιός Ορέστης Τζιόβας.
Spotlight
-
Κέρδισε... βραβείο για τον πιο ανόητο θάνατο - Δικηγόρος έπεσε από ουρανοξύστη για να αποδείξει ότι έχει δίκιο
-
Πρώτη φορά κατηγορούμενοι κυκλώματος εκβιαστών συνδέονται με οπαδική βία λέει η Δημογλίδου
-
«Απειλείται το ζωικό κεφάλαιο της Περιφέρειας» - Νέο κρούσμα πανώλης σε αιγοπρόβατα στη Λάρισα
-
Συναγερμός στη Γάζα: Ανιχνεύτηκε πολιομυελίτιδα στα λύματα - Σε κίνδυνο χιλιάδες άνθρωποι
Στην εκπομπή «Δύο στη 1» βρέθηκε καλεσμένος ο ηθοποιός Ορέστης Τζιόβας, μιλώντας για τη ζωή του.
Ο Ορέστης Τζιόβας αναφέρθηκε και στο ότι έχει διάσπαση προσοχής, σημειώνοντας πως το αντιλήφθηκε σε μεγαλύτερη ηλικία.
«Οι απόψεις των ψυχιάτρων/ψυχολόγων διίστανται. Το έχω συζητήσει με ανθρώπους που γνωρίζω κι είναι γιατροί. Άλλοι θεωρούν ότι είναι σύνδρομο κι άλλοι ότι είναι επίκτητο χαρακτηριστικό. Είναι σίγουρα μαθησιακή δυσκολία, απλά άλλοι λένε ότι είναι σύνδρομο κι άλλοι μαθησιακή δυσκολία.
Η αγωγή είναι λίγο βαριά για το ADHD, τη ΔΕΠΥ (διάσπαση ελλειματικής προσοχής και υπερκινητικότητας).
«Παλιότερα μάθαιναν να ζουν με αυτό οι άνθρωποι»
Είναι με αμφεταμίνες. Μου το έχει πει κι ο γιατρός μου. Δεν έχω πάρει αγωγή, αλλά αυτό που συζητούσα με τον δικό μου ψυχοθεραπευτή είναι ότι δεν γινόταν διάγνωση παλιότερα και μάθαιναν να ζουν με αυτό οι άνθρωποι και να το διαχειρίζονται όσο μεγάλωναν, όπως εγώ που είμαι 40 χρονών. Δεν είναι εμπόδιο πια», ανέφερε αρχικά ο Ορέστης Τζιόβας.
Στη συνέχεια μίλησε για την πρώτη του επίσκεψη σε ψυχολόγο. «Είχα πάει και σε έναν παιδοψυχολόγο γιατί παίζαμε μπουνιές στο σπίτι. Είχαμε τεράστιες εντάσεις. Δεν έκανε τέτοια διάγνωση ο γιατρός και δεν ασχολήθηκε.
Ήταν λίγο φασίστας αυτός ο γιατρός. Άνοιξα το βιβλίο του και διάβασα κάποια πράγματα μέσα που δεν τα πίστευα για το πως πρέπει να διαμορφώνεις τον χαρακτήρα… Στη δουλειά δεν με εμπόδισε, είχα μάθει να το διαχειρίζομαι κι είναι ένα σημείο που συγκεντρώνομαι», συμπλήρωσε ο Ορέστης Τζιόβας.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις