![Ευρωπαϊκό Κ23: Χάλκινο μετάλλιο για την Εμμανουηλίδου στα 200 μ (vid)](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/07/5930404.jpg)
Ευρωπαϊκό Κ23: Χάλκινο μετάλλιο για την Εμμανουηλίδου στα 200 μ (vid)
Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου με φοβερό ντεμαράζ στα τελευταία μέτρα κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ. του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ23 που γίνεται στην Φινλανδία.
Spotlight
-
Η ζέστη, ένας «σιωπηλός δολοφόνος»: Οι τρεις πιο ζεστές μέρες ήταν όλες σε μια εβδομάδα
-
Π. Μαρινάκης: Ο Πολάκης έχει χάσει κάθε όριο ευπρέπειας – Να τον διαγράψει ο Κασσελάκης
-
Τα τουρκικά πολεμικά πλοία στην Κάσο, το τουρκολιβυκό μνημόνιο και η ελληνοαιγυπτιακή ΑΟΖ
-
Ο Τραμπ ζήτησε γρήγορο τερματισμό του πολέμου στη Γάζα μια μέρα πριν από τη συνάντηση με τον Νετανιάχου
Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου με ένα εξαιρετικό φίνις στα τελευταία μέτρα κατάφερε να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 στο Έσπο της Φινλανδίας.
Η 20χρονη τερμάτισε σε 23.41 κάνοντας δυνατό φίνις στα τελευταία μέτρα. Η αθλήτρια παρότι φάνηκε να μένει πίσω στα πρώτα 100 μ. μπήκε στην ευθεία με δυνάμεις και σταδιακά ανέβηκε κυνηγώντας ακόμη και το χρυσό μετάλλιο.
Κάπως έτσι η Εμμανουηλίδου χάρισε στη χώρα μας το πρώτο της μετάλλιο στην απόσταση και το δεύτερο της στη διοργάνωση. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Ντέλφι Κάνσα (Βέλγιο) με 23.31 και δεύτερη ήταν, όπως και στα 100 μ. η Τάκας (Ουγγαρία) με 23.33.
Ολοκλήρωσε έτσι με εξαιρετικές εμφανίσεις την πρώτη της παρουσία στη διοργάνωση, αφού ήταν πέμπτη στα 100 μ. και τρίτη στα 200 μ., κάνοντας μέσα σε τέσσερις ημέρες έξι δυνατές και απαιτητικές κούρσες. Η ανερχόμενη σπρίντερ θα έχει την ευκαιρία να επιστρέψει στη διοργάνωση για να διεκδικήσει νέα μετάλλια, στη διοργάνωση του 2025.
Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις