![Ακόμα 66 υποτροφίες για σπουδές και έρευνα από το Ίδρυμα Μποδοσάκη](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/07/Υπότροφοι-20232024-940x600-1.jpg)
Ακόμα 66 υποτροφίες για σπουδές και έρευνα από το Ίδρυμα Μποδοσάκη
Το ίδρυμα έχει χρηματοδοτήσει μέχρι σήμερα 2.600 υποτροφίες.
Spotlight
-
Το «είπε και το έκανε» η Ινταλγκό - «Βούτηξε» στον Σηκούανα για να δείξει ότι είναι καθαρός
-
Νέο έκτακτο δελτίο από την ΕΜΥ - Καύσωνας τουλάχιστον μέχρι την Κυριακή
-
Όταν o Τραμπ αρνήθηκε να ανοίξει τα αρχεία της δολοφονίας... Κένεντι
-
Έξι νεκροί σε δωμάτιο πολυτελούς ξενοδοχείου - Η ουσία στα φλιτζάνια και το ενδεχόμενο αυτοκτονίας
Το Ίδρυμα Μποδοσάκη καλωσορίζει στην κοινότητα των υποτρόφων του 66 νέες και νέους που θα ξεκινήσουν μεταπτυχιακές σπουδές, διδακτορική ή μεταδιδακτορική έρευνα το ακαδημαϊκό έτος 2023-24.
Από το 1972, το Ίδρυμα έχει στηρίξει τα όνειρα περισσότερων από 2.600 υποτρόφων.
Ο ευρύτερος τομέας της Βιολογίας και των Βιοϊατρικών Επιστημών διατηρεί και φέτος τα πρωτεία στις επιλογές των υποτρόφων.
Ακολουθούν οι εφαρμοσμένες επιστήμες της Μηχανικής Μάθησης, της Τεχνητής Νοημοσύνης, της Ρομποτικής και της Επιστήμης Δεδομένων και κατόπιν της Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών.
Στις επόμενες θέσεις βρίσκονται επιστημονικά πεδία με περιβαλλοντικό ενδιαφέρον και συγκεκριμένα η Επιστήμη Υλικών και η Παραγωγή και Διαχείριση Ενεργειακών Πόρων, οι Περιβαλλοντικές Επιστήμες και ο Βιοκλιματικός Σχεδιασμός στην Αρχιτεκτονική.
Από τις 66 νέες υποτροφίες, οι 44 αφορούν σε Μεταπτυχιακές Σπουδές, οι 18 σε Διδακτορική Έρευνα και οι 4 τη Μεταδιδακτορική Έρευνα.
Παράλληλα, το Ίδρυμα Μποδοσάκη υποδέχεται πλέον και ιδιώτες δωρητές που επιθυμούν να προσφέρουν σε νέες και νέους την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν τις σπουδές που ονειρεύονται.
Από τους υποτρόφους του ακαδημαϊκού έτους 2023/24, οι 45 θα σπουδάσουν στην Ευρώπη και στην Αμερική, ενώ οι 21 θα συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ελληνικά πανεπιστήμια σε πληθώρα επιστημονικών τομέων.
«Βαδίζοντας ήδη στη δεύτερη πεντηκονταετία του Προγράμματος Υποτροφιών του Ιδρύματος Μποδοσάκη, παρακολουθούμε με συγκίνηση και υπερηφάνεια την πορεία των μελών της Κοινότητας των Υποτρόφων μας. Είμαστε ιδιαίτερα ευτυχείς που συνεχίζουμε να συμβάλουμε στην πραγματοποίηση των στόχων τόσων αξιόλογων νέων ανθρώπων που ονειρεύονται ένα καλύτερο μέλλον για όλους!» δήλωσε η Αθηνά Δεσύπρη, πρόεδρος ΔΣ του Ιδρύματος Μποδοσάκη,
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις