![Απίστευτο: Γέμισε με σκουπίδια δρόμος στην Αχαΐα](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/08/thumbnail_Σκουπίδια-οδός-Οιβώτα-e1692787334398.jpg)
Απίστευτο: Γέμισε με σκουπίδια δρόμος στην Αχαΐα
Καταγγελία του Δήμου στην Αστυνομία.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Η αγορά ζητά παράταση στις φορολογικές δηλώσεις - Τι λένε Χατζηθεοδοσίου, Πόλυγγερ και Καββαθάς
-
Αποκάλυψη in: Aνακάλεσε την μήνυση ο υπάλληλος του αεροδρομίου εναντίον του Αυγενάκη και μιλά για υπερβολές των ΜΜΕ
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
Απίστευτες εικόνες σε δρόμο του Δήμου Δυτικής Αχαΐας με τα σκουπίδια να έχουν μετατρέψει ένα δρόμο σε «χωματερή».
«Η κατάσταση που επικρατούσε σήμερα (23/8) το πρωί στην οδό Οιβώτα στην Κάτω Αχαΐα ήταν τραγική. Μεγάλοι όγκοι απορριμμάτων ήταν παρατημένοι στο δρόμο» αναφέρει η ανακοίνωση του Δήμου Δυτικής Αχαΐας και προσθέτει:
«Η αντίδραση της αντιδημαρχίας Καθαριότητας ήταν άμεση. Το συμβάν καταγγέλθηκε αμέσως στο οικείο Αστυνομικό Τμήμα. Στη συνέχεια αστυνομικοί μετέβησαν στο σημείο της ρύπανσης και έθεσα δίωρη προθεσμία στο ρυπαίνοντα για τον απομάκρυνση των σκουπιδιών και το καθαρισμό του χώρου.
Σε περίπτωση που η προθεσμία απόβαινε άκαρπη θα ακολουθούσαν μήνυση και επιβολή προστίμου. Τελικά ο υπαίτιος της ρύπανσης συμμορφώθηκε αλλά το πρόβλημα παραμένει».
«Με κάθε πιθανή ή απίθανη ευκαιρία όγκοι απορριμμάτων εναποτίθενται σε διάφορα σημεία, σε όλη την έκταση του Δήμου δημιουργώντας μικρούς σκουπιδότοπους και σοβαρά προβλήματα στην υπηρεσία αποκομιδής» δήλωσε ο αντιδήμαρχος καθαριότητας Κωνσταντίνος Παλαιολόγος και συνέχισε:
«Όπου αυτό είναι δυνατό προχωράμε με καταγγελίες στην Αστυνομία και πρόστιμα, όμως σε κάθε περίπτωση είμαι υποχρεωμένος να θυμίσω ότι η περισυλλογή των απορριμμάτων είναι υποχρέωση του Δήμου αλλά ο καθαρός Δήμος είναι ευθύνη όλων μας».
«Μυλωνάς: Να προστατέψουμε τον τόπο μας από πυρκαγιές»
Σε μια αγωνιώδη ανάρτηση – έκκληση για τον κίνδυνο να ξεσπάσουν πυρκαγιές, προχώρησε ο Δήμαρχος Σπύρος Μυλωνάς.
Στην ανάρτησή του σημειώνει τα εξής:
«Η σημερινή και οι επόμενες δύο-τρεις ημέρες είναι από τις χειρότερες του φετινού καλοκαιριού από άποψη επικινδυνότητας για πυρκαγιά. Οι ισχυροί άνεμοι, οι υψηλές θερμοκρασίες, η χαμηλή υγρασία ισχυροποιούν τον κίνδυνο.
Είμαστε όλοι σε επιφυλακή. Δεν ανάβουμε φωτιά πουθενά, ούτε στις αυλές μας, για κανένα λόγο. Δεν πετάμε τσιγάρα, δεν χρησιμοποιούμε μηχανήματα που παράγουν σπινθήρα. Είμαστε σε πλήρη ετοιμότητα όλοι να αποτρέψουμε και να προλάβουμε κάθε κίνδυνο. Όλοι μαζί μπορούμε να προστατέψουμε τον τόπο μας».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις