Η Αθλέτικ Μπιλμπάο «πάτησε γκάζι» στα τελευταία 25 λεπτά της δεύτερης χρονικά αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής της La Liga με την Κάντιθ και πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-0 στο «Σαν Μαμές», πλησιάζοντας προσωρινά στο -2 από την πρωτοπόρο, Ρεάλ Μαδρίτης.

Οι Βάσκοι, που έμειναν για τέταρτο σερί ματς αήττητοι (τρεις νίκες μία ισοπαλία), προηγήθηκαν 2-0 στο τρίλεπτο (66΄-68΄) με τα γκολ των Γκουρουθέτα, Βιγιαλίμπρε και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ινάκι Γουίλιαμς διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μπιλμπάο: Ουνάι Σιμόν, Ντε Μάρκος, Βιβιάν, Παρέδες (68′ Άλβαρες), Γιούρι, Βέσγκα, Ντε Γκαλαρέτα (81′ Γκόμες), Σανθέτ (81′ Χερέρα), Μπερενγκέρ (63′ Μουνιαΐν), Γουίλιαμς, Γκουρουθέτα (68′ Βιγιαλίμπρε)

Κάντιθ: Λεντέσμα, Ίζα, Λουίς Ερνάντες, Φάλι, Τσάβι Ερνάντες, Αλέχο (59′ Ναβάρο), Αλκαράθ (78′ Άλεξ), Εσκαλάντε, Σομπρίνο (59′ Γκόμες), Ράμος (78′ Νεγρέδο), Ρότζερ (59′ Ματσίς)