Μετά το «στραβοπάτημα» της Μονακό, στο «Σταντ ντε Μουστουάρ» (2-2 με τη Λοριάν), η Μπρεστ ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, με 10 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Μονεγάσκους, χάρη στην εκτός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ρεμς, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος.

Η Ρεμς προηγήθηκε με τον Ρίτσαρντσον στο 19ο λεπτό, αλλά Καμαρά (50΄) και Λεές-Μελού (56΄) έδωσαν τους τρεις βαθμούς στην ομάδα τους.

Στο παιχνίδι της Μονακό με την Λοριάν, το γκολ του Φεβρ στις καθυστερήσεις (90+8′) στέρησε τους τρεις βαθμούς στους Μονεγάσκους.

Η Λοριάν προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με γκολ του Τόσιν. Ο Ρώσος μεσοεπιθετικός Γκολοβίν ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους το 17ο λεπτό, για να δώσει προβάδισμα στη Μονακό ο Αμερικανός Μπάλογκουν στο 69ο λεπτό.

Όμως, στο 90+8΄ ο Φεβρ χάρισε τον έναν βαθμό στους γηπεδούχους… με τους παίκτες της Μονακό να είναι απαρηγόρητοι.

Ισόπαλες 2-2 αναδείχτηκαν οι Στρασμπούρ και Μονπελιέ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 35ο λεπτό με τον Καζρί και να κάνουν το 2-0, 5 λεπτά αργότερα με σκόρερ τον Νορντίν. Όμως, το αυτογκόλ του Λεκόμτ στο 63ο λεπτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει η Στρασμπούρ, για να δώσει τον έναν βαθμό στους γηπεδούχους ο Μοτιμπά στο 69ο λεπτό.

Με γκολ του Σιμόν, η Ναντ «δραπέτευσε» με 1-0 από την έδρα της Κλερμόν, ενώ ο Σαράτσεβιτς από το σημείο του πέναλτι δεν βρήκε δίχτυα στο 48ο λεπτό για την Κλερμόν.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος έχουν ως εξής:

Παρί Σεν Ζερμέν-Νις 2-3 (29΄, 87΄ Μπαπέ – 21΄, 69΄ Μοφί, 53΄ Λαμπόρντ)

Ρεν-Λιλ 2-2 (73΄ Ασινιόν, 88΄ Σαλάχ – 32΄ Γιορό, 61΄ Ντιακιτέ)

Λανς-Μετς 0-1 (37΄ Ασόρο)

Λοριάν-Μονακό 2-2 (2΄ Τόσιν, +8′ Φεβρ – 17΄ Γκολόβιν, 69΄ Μπάλογκουν, 90′)

Ρεμς-Μπρεστ 1-2 (19΄ Ρίτσαρντσον – 50΄ Καμαρά, 56΄ Λεές-Μελού)

Στρασμπούρ-Μονπελιλε 2-2 (63΄ αυτ. Λεκόμτ, 69΄ Μοτιμπά – 35΄ Καζρί, 40΄ Νορντίν)

Κλερμόν-Ναντ 0-1 (48΄ Σιμόν)