Η Ρεν μπήκε με το δεξί στις ευρωπαϊκές τις υποχρεώσεις πανηγυρίζοντας τη νίκη κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα με 3-0. Η Λίβερπουλ έκανε την ανατροπή κόντρα στην ΛΑΣΚ στην Αυστρία, ενώ το τρίποντο πήραν οι Λεβερκούζεν και Ρόμα.

Ρεν – Μακάμπι Χάιφα 3-0

Η γαλλική ομάδα «χτύπησε» μόλις στα 57 δευτερόλεπτα με καταπληκτικό σουτ του Μπλας έξω από την περιοχή. Τριάντα λεπτά αργότερα διαπλασίασε το προβάδισμά της με γκολ του Τρουφέρ. Στο 55′ Γιλντιρίμ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Η βαθμολογία στον όμιλο του Παναθηναϊκού:

1. Ρεν 3
2. Παναθηναϊκός 3
3. Βιγιαρεάλ 0
4. Μακάμπι Χάιφα 0

ΛΑΣΚ Λιντς – Λίβερπουλ 1-3

Στο 14′ ο Φλέκερ σόκαρε την την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ όταν άνοιξε το σκορ και έβαλε μπροστά τους Αυστριακούς. Οι «Reds» βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με σκοπό την ανατροπή και την ολοκλήρωσαν μόλις σε εφτά λεπτά. Στο 56′ ο Νούνιεζ ευστόχησε από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 63′ ο Ντίαζ έκανε το 1-2, ενώ στο 88′ ο Σαλάχ έβαλε το «κερασάκι» στην τούρτα για το τελικό 1-3.