Κυριακή 18 Αυγούστου 2024
Δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ (22-21)

Πρεμιέρα στην Handball Premier με δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε με 22-21 της Πυλαίας.

Άσχημη εικόνα παρά τη νίκη στην πρεμιέρα για την ΑΕΚ που επικράτησε δύσκολα με 22-21 της ΑΕΣΧ Πυλαίας για την 1η αγωνιστική της Handball Premier.

Μουδιασμένα άρχισε η Ένωση το παιχνίδι και στο πρώτο πεντάλεπτο η ομάδα της Πυλαίας πήρε το προβάδισμα στο σκορ (0-1, 1-2,2-3).

Οι καλές επεμβάσεις του Άρσιτς και οι γρήγορες αντεπιθέσεις του Παπαδόπουλου, έφεραν την ΑΕΚ μπροστά με 7-3, αλλά δεν κράτησε για πολύ.

Η «Ένωση» είχε κενά διαστήματα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, δίνοντας την ευκαιρία στην φιλοξενούμενη ομάδα να μειώσει στο ένα γκολ (10-9), με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ 12-10 υπέρ της.

Ο κακός ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου συνεχίστηκε και στο δεύτερο, με την ΑΕΚ να σκοράρει μόλις 2 τέρματα στα πρώτα δέκα λεπτά και η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ (14-14).

Στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα με 15-17, 13 λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η «Ένωση» δυσκολεύτηκε όμως με το πείσμα του Κεδέρη στην επίθεση ισοφάρισε και στο τέλος με τον Λιάπη πήρε τη νίκη με 22-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10(ημχ), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21.

ΑΕΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης Χαράλαμπος): Μοισίγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Τριαν ταφυλλίδης Δ. 4, Τριανταφυλλίδης Α., Κουκμίσης, Τζέλη