![Οι παραδοσιακοί ανεμόμυλοι δίνουν ρεύμα και πάλι στο Οροπέδιο Λασιθίου](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/09/380896328_2335569319968793_4924335217621005491_n.jpg)
Οι παραδοσιακοί ανεμόμυλοι δίνουν ρεύμα και πάλι στο Οροπέδιο Λασιθίου
Και δεύτερος ενεργειακός ανεμόμυλος εγκαταστάθηκε στην περιοχή.
Spotlight
-
Εφτά χρόνια φυλακή στα δύο αδέρφια για τον θάνατο 52χρονου - Τον είχαν ξυλοκοπήσει επειδή τάιζε αδέσποτα ζώα
-
Οι «παρενέργειες» των εμβολίων καίνε την Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν
-
Σοκ για την Σερένα Γουίλιαμς: Ο σύζυγός της αποκάλυψε ότι διαγνώστηκε με την νόσο του Lyme
-
Τελείωσε το παραμύθι για πρίγκιπα Χάρι και Μέγκαν Μαρκλ
Ένα νέο έργο λαμβάνει «σάρκα και οστά» και υλοποιείται σταδιακά με στόχο την αναβίωση των παραδοσιακών ανεμόμυλων νέας τεχνολογίας ώστε να αναβιώσει ξανά το αιολικό πάρκο και η εικόνα που είχε κάποτε το Οροπέδιο.
Μετά τη λειτουργία του πρώτου ανεμόμυλου στην είσοδο του Οροπεδίου Λασιθίου στην κοιλάδα της Καρδαμούτσας (Κοινότητας Λαγού) στο Πινακιανό, εγκαταστάθηκε και ο δεύτερος στον Άγιο Γεώργιο.
Ο δεύτερος «Ενεργειακός Ανεμόμυλος Λασιθιώτικου τύπου», είναι διασυνδεμένος στο δίκτυο της ΔΕΗ, όπως υποστηρίζει ο Δήμος, ενισχύοντας το δίκτυο με τα kw που παράγει σε συνδυασμό με τον πρώτο. «Ένα στολίδι στο Λασίθι που συνδυάζει : πολιτισμό, ιστορία, τουρισμό, παροχή ενέργειας, νοσταλγία, καινοτομία , πυξίδα για το μέλλον» χαρακτηρίζεται από την δημοτική αρχή που προσθέτει:
«Φωτισμένος μοιάζει την νύχτα με λουλούδι(έχει δικό του προβολέα που ανάβει αυτόματα, ανεμόμετρο, θερμόμετρο ,δεν χρειάζεται να του μαζέψει κάποιος τα πανιά γιατί το κάνει μόνος του στον πολύ αέρα κ.α.)»
«Ανεμόμυλοι σε όλο το Οροπέδιο»
«Όραμά μας είναι η σταδιακή αποκατάσταση του αιολικού πάρκου και της εικόνας που είχε κάποτε το Οροπέδιο, με βιώσιμο όμως χαρακτήρα και για το μέλλον γίνεται πράξη σταδιακά. Με σιγουριά και προοπτική, προχωράμε, σταθερά και Αναπτυξιακά μόνο μπροστά» τονίζει στη δήλωσή του ο δήμαρχος Γιάννης Στεφανάκης.
«Θα τοποθετήσουμε σε όλο το εύρος του Οροπεδίου ενεργειακούς ανεμόμυλους, οι οποίοι θα εξασφαλίσουν ενεργειακή αυτονομία και δωρεάν ρεύμα για τον κάθε πολίτη του Οροπεδίου Λασιθίου» επισημαίνει ο Δήμαρχος.
![](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/09/380787760_2335568893302169_5618366183721870918_n-1024x473.jpg)
- Καλοκαίρι στο Νότο: Βεντέτα με τις γιαγιάδες της Κρήτης άνοιξαν οι παππούδες – Μπροστάρης ο Ηλίας Μαμαλάκης
- Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο: Εκλέχθηκε το νέο προεδρείο – Οι 14 αντιπρόεδροι και οι 5 κοσμήτορες
- Ούρσουλα φον ντερ Λάιεν: Θα συνεχίζει να βρίσκεται στο τιμόνι της Κομισιόν; Οι εκτιμήσεις για την ψηφοφορία
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις