Με μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ έφυγε απευθείας για τον τελικό του Πεκίνου.

Ο νούμερο 3 στον κόσμο Ρώσος επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Αλεξάντερ Ζβέρεφ (6-4/6-3), παίρνοντας το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της κινεζικής πρωτεύουσας.

Ο 27χρονος Ρώσος δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Γερμανό αντίπαλο του, τον οποίο και κέρδισε στη 1 ώρα και 26 λεπτά και πλέον περιμένει τον νικητή της αναμέτρησης του Κάρλος Αλκαράθ με τον Γιανίκ Σίνερ.

Το ματς

Την ισορροπία του πρώτου σετ έσπασε ο Μεντβέντεφ στο πιο κατάλληλο για αυτόν σημείο. Στο υπέρ του 5-4, ο Ρώσος «έσπασε» το σερβίς του Ζβέρεφ, ανοίγοντας το σκορ.

Το 43% στο δεύτερο σερβίς του Γερμανού, ήταν αυτό που έκανε την διαφορά, με τον Μεντβέντεφ να παίρνει συνολικά 4 από τους 7 πόντους.

Σχεδόν ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους δύο παίκτες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 3-3.

Σε εκείνο το σημείο η ποιότητα του νούμερο 3 του κόσμου έκανε τη διαφορά. Με ένα σερί 3-0 έκλεισε το ματς με 2-0 σετ και μαζί την πρόκριση για τον τελικό.