Σούπερ Λαύριο «έριξε» βόμβα στην πρεμιέρα της Basket League. Η ομάδα του Κώστα Μέξα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και νίκησε την ΑΕΚ μέσα στα Άνω Λιόσια με 98-93, όντας σε όλο το παιχνίδι μπροστά στο σκορ.

Τρομερή ευστοχία για τους φιλοξενούμενους από τα 6.75 (14/30 τρίποντα) και διπλό για δεύτερη σερί σεζόν στο ίδιο γήπεδο.

Κορυφαίος του ματς ήταν ο Καστανέδα που τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 2 ασίστ ενώ 19 πόντους είχε ο Μουρ. Για την απογοητευτική ΑΕΚ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Τίλμαν και ΜακΡέι που σημείωσαν από 21 πόντους έκαστος.

Μόνο η πρώτη περίοδος ήταν ανταγωνιστική στο παιχνίδι. Με Κουζμίνσκας και ΜακΡέι η ΑΕΚ προηγήθηκε γρήγορα με 10-4 (3′), αλλά άμυνα δεν έπαιζε και το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε για το 26-28 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το 32-31 τρία λεπτά μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ήταν η τελευταία φορά που προηγήθηκε στο ματς η Ένωση, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και να φτάνουν στο +13 (35-48, 18′).

Παρόμοιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μπει στο ματς, αλλά το Λαύριο να κρατάει με άνεση. Η Ένωση μείωσε σε 47-54 (23′), όμως το Λαύριο είχε πάντα τις απαντήσεις και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το βρήκε μπροστά με διψήφιο (64-76, 30′).

Με τους Τίλμαν και ΜακΡέι πρωταγωνιστές οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν στους πέντε (81-86) στο 35′, αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, με το Λαύριο να βάζει μεγάλα σουτ και να παίρνει τη νίκη με 98-93.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 39-52, 64-76, 93-98

ΑΕΚ (Πλάθα): Χολ 2 (5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Νετζήπογλου 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Κουζμίνσκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Κώττας 5, ΜακΡέι 21 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές), Τίλμαν 21 (9/12 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ραντλ 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές), Καράμπελας 2, Φλιώνης 7 (1), Κουζέλογλου 2, Ματαλιωτάκης.

Λαύριο (Μέξας): Μουρ 19 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χέλεμς 17 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 4, Καββαδάς 3, Θόρντον 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καστανέδα 26 (1/2 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 6/7 βολές), Γκρόμοβς 2, Δεϊμέζης, Σπρίντζιος 3 (1), Παπαδάκης 7 (2/6 τρίποντα), Οικονομόπουλος.