Κακή εμφάνιση και ήττα για τον Ολυμπιακό (1-2) στο Μιλάνο! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πολύ άσχημο βράδυ επιθετικά και ηττήθηκε με 65-53 από την Αρμάνι (1-1) που πανηγύρισε την πρώτη της νίκη για φέτος στην Euroleague.

Για 30 λεπτά άντεξαν οι Πειραιώτες και στη συνέχεια παραδόθηκαν στους Ιταλούς που είχαν περισσότερη ενέργεια.

Ο Μιλουτίνοφ με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ενώ καλή εμφάνιση έκανε και ο Γουόκαπ με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Οι δυο τους όμως ήταν απελπιστικά μόνοι. Από την άλλη, ο Μίροτιτς έκανε πάρτι με 20 πόντους ενώ 16 είχε ο Πάνγκος.

Με τον Μιλουτίνοβ να δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του ο Ολυμπιακός έβρισε σκορ στο ξεκίνημα του ματς (2-4, 2’) ενώ ο Γουόκαπ με δύο τρίποντα έδινε λύσεις στους Πειραιώτες από την περιφέρεια (14-14, 7’) και δεν άφηνε τους Ιταλούς να χτίσουν διαφορές.

Με πέντε σερί πόντους του Φλακαντόρι η Αρμάνι βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 (22-17, 11’) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ενώ με δύο τρίποντα από Κάνααν και Γουόκαπ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 26-25 (16’). Με δύο τεχνικές ποινές ο Κάνααν αποβλήθηκε από το ματς τρία λεπτά πριν το ημίχρονο όπου οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν με προβάδισμα ενός πόντου (31-32, 20’) χάρη σε πόντους από Πίτερς και Μιλουτίνοβ.

Μετά από δύο λεπτά χωρίς σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μιλουτίνοβ, που πάλευε σε άμυνα και επίθεση μαζί με τον Γουόκαπ, σκόραρε για τον Ολυμπιακό (31-34, 23’), αλλά η Αρμάνι απάντησε με ένα γρήγορο 7-0 από Μίροτιτς και Πάνγκος για το 38-34 (24’). Ο Παπανικολάου με τους πρώτους του πόντους μείωσε σε 40-39 (26’) για να τελειώσει η περίοδος στο 44-41 με ρεσιτάλ αστοχίας από τις δύο ομάδες.

Ένα καλάθι του Λούντζη κι ένα κάρφωμα του Φαλ έφεραν τον Ολυμπιακό στο +1 (44-45, 32’) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Κάπου εκεί οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν τα λάθη στις δύο πλευρές του παρκέ, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε το ότι Μιλουτίνοβ και Γουόκαπ ήταν στο πάγκο για να πάρουν ανάσες και με ένα 9-0 βρέθηκε στο 53-45 (35’).

Ο Πάπας που πέρασε στο παρκέ μετά την αποβολή του Λαρεντζάκη με πέντε φάουλ έβαλε ένα καλάθι για το 53-47 (37’) ύστερα από σχεδόν έξι λεπτά αφλογιστίας, αλλά το τρίποντο του Μίροτιτς στην επόμενη φάση (56-47, 38’) ουσιαστικά τελείωσε κάθε ελπίδα του Ολυμπιακού. Η Αρμάνι πήρε τελικά τη νίκη με 65-53 και πανηγύρισε για πρώτη φορά στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53