![Γιώργος Δασταμάνης: «Έφυγε από κοντά μας μια μεγάλη Κυρία των Γρεβενών»](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2023/10/pic.jpg)
Γιώργος Δασταμάνης: «Έφυγε από κοντά μας μια μεγάλη Κυρία των Γρεβενών»
Τα συλλυπητήρια του Δημάρχου Γρεβενών για την απώλεια της Άννας Ράσσιου.
Spotlight
-
Τα σκουπίδια που συσσωρεύονται στη Γάζα επιδεινώνουν τα δεινά του πολέμου - «Η μυρωδιά μάς σκοτώνει»
-
Τρίχρονο περιπλανιόταν μόνο του στο Λασίθι μέχρι που το εντόπισε η Αστυνομία - Τι είχε συμβεί
-
Επανεξελέγη πρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου η Ρομπέρτα Μέτσολα
-
Natalie Portman: Πώς η Rihanna με δύο μόλις λέξεις την βοήθησε να ξεπεράσει το διαζύγιό της
Βαρύτατο πένθος και ανείπωτη θλίψη σε όλα τα Γρεβενά, προκάλεσε η αδόκητη απώλεια της σπουδαίας γεωλόγου και ερευνήτριας Άννας Ράσσιου, αφήνοντας πίσω της ένα λαμπρό και διαχρονικό επιστημονικό έργο. Ο Δήμαρχος Γρεβενών, Γιώργος Δασταμάνης εξέφρασε δημοσίως τα συλλυπητήρια του:
«Για πάνω από μια δεκαετία, είχα την ιδιαίτερη τιμή ως αιρετός, να συνεργαστώ με τη δημιουργική, ακούραστη και εξαιρετική Άννα, η οποία, με πολύ αγώνα και άοκνη προσπάθεια, πέτυχε την παγκόσμια αναγνώριση του τόπου μας, μέσω της δημιουργίας και ένταξης του Γεωπάρκου Γρεβενών-Κοζάνης στο Παγκόσμιο Δίκτυο της UNESCO, κάνοντας γνωστά τα Γρεβενά μας στα πέρατα του κόσμου, για το πλούσιο γεωλογικό τους παρελθόν.
Παράδειγμα ήθους
Η εμβληματική Άννα Ράσσιου, θα αποτελεί για πάντα ένα φωτεινό παράδειγμα ήθους και συνέπειας, συνδέοντας άρρηκτα το όνομά της με τα Γρεβενά, που τόσο πολύ αγάπησε, ευγνωμονώντας την για την πολύτιμη παρακαταθήκη που απλόχερα μας δώρισε.
Θέλω να εκφράσω τα πιο θερμά και ειλικρινή μου συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους της, αποχαιρετώντας με συγκίνηση και σεβασμό μια μεγάλη Κυρία των Γρεβενών.
Καλό Παράδεισο, Άννα».
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις