Η Μάντσεστερ Σίτι, έστω και προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της Premier League, καθώς επικράτησε με το ευρύ 6-1 της Μπόρνμουθ, με τον Τζερεμί Ντοκού να πραγματοποιεί μία φανταστική εμφάνιση με 1 γκολ και 4 ασίστ.

Η Γουέστ Χαμ πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, γνώρισε την ήττα από την Μπρέντφορντ με 3-2, ενώ η Μπράιτον μπόρεσε να πάρει στο τέλος του αγώνα τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Έβερτον (1-1).

Μια ακόμα άνετη νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα άργησε να ανοίξει το σκορ, όμως μετά το 1-0 με τον Ντοκού στο 30′ το παιχνίδι είχε ουσιαστικά τελειώσει. Ο Ντοκού στη συνέχεια σέρβιρε κατά σειρά στους Μπερνάντο Σίλβα (33′), Ακάντζι (37′), Φόντεν (64′) και ξανά Μπερνάντο Σίλβα (84′), πριν κάνει το τελικό 6-1 ο Ακέ στο 88′. Για τη Μπόρνμουθ είχε μειώσει ο Σινιστέρα στο 74ο λεπτό.

Η Γουέστ Χαμ ηττήθηκε εκ νέου στο πρωτάθλημα, από την Μπρέντφορντ αυτή τη φορά, που έφτασε τις 3 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Ο Μοπέ άνοιξε το σκορ στο 11′, τα «Σφυριά» έκαναν την ανατροπή με τους Κούντους (19′) και Μπόουεν (26′), όμως ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν άτυχος αφού σημείωσε αυτογκόλ και οδήγησε στην ισοφάριση των γηπεδούχων στο 55ο λεπτό. Ο Κόλινς ήταν αυτός που στο 70‘ έδωσε τη νίκη με δικό του γκολ στην Μπρέντφορντ.