Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024
Μάλαγα – Περιστέρι 81-64: Βαριά ήττα στην Ισπανία για την ομάδα του Σπανούλη

Το Περιστέρι ηττήθηκε στην Ισπανία από την Μάλαγα με 81-64, για την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το Περιστέρι υπέκυψε στην ανώτερη Μάλαγα και εν τέλει έχασε με 81-64 στην Ισπανία γνωρίζοντας την δεύτερή του ήττα στη διοργάνωση σε τρεις αγώνες.

Η εικόνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη στην άμυνα δεν ήταν η ιδανική, ενώ ούτε στην επίθεση εντυπωσίασε με τα ποσοστά της (39% δίποντο, 28% τρίποντο) και όταν αυτά τα δύο συνδυάζονται κόντρα σε ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση της διοργάνωσης το αποτέλεσμα δεν θα είναι καλό.

Δεύτερη ήττα και 1-2 ρεκόρ πλέον για το Περιστέρι

Η ισπανική ομάδα δεν δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενη τα λάθη που έκανε το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 11 πόντων (44-33). Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους μειώνοντας μέχρι και στους 6 (49-43), η ομάδα του Ναβάρο κράτησε τη ψυχραιμία της και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο (64-45).

Η επιθετική εικόνα του Περιστερίου δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να γνωρίσει την ήττα με 81-64 τοποθετώντας τη στην τελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 1-2.

Κορυφαίοι για τους Ισπανούς οι Ντζόντεβις και Σίμα με 11 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Γουίλιαμς είχε 12.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-33, 64-45, 81-64

Μάλαγα: Οσετκόφσκι 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ετζίμ 10 (1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπαρέιρο 9 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντίαθ 5 (1), Ντζέντοβιτς 11 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Σεντ-Σουπερί, Τόμας 2, Κράβις 7 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πέρι 9 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Σίμα 11

Περιστέρι: Μήτρου-Λονγκ 7, Ράγκλαντ 10 (7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη) , Ντάνγκουμπιτς 4 (3 ριμπάουντ) , Ξανθόπουλος, Χαντς 9 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 3 (1) , Ρένφρο 4 (3 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς 12 (4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη) , Τόμπσον 8 (9 ριμπάουντ) , Χουγκάζ 5 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) , Ζούγρης 2

Σπανούλης: «Θέλουμε να βάλουμε ταυτότητα στην ομάδα»

Ο Βασίλης Σπανούλης τόνισε στις δηλώσεις του πως θέλει να δώσει ταυτότητα στην Εθνική ομάδα.