Ακόμη μία νίκη για την ΑΕΚ στο BCL. Για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης η Ένωση επικράτησε στην Πολωνία με 86-77 της Στσέτσιν, έκανε το 3Χ3 και είναι πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση αλλά και την πρωτιά του ομίλου.

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Ραντλ με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ 17 πόντους είχε ο Τίλμαν που μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάιερ με 18 πόντους.

Δίχως μακρινό σουτ στο πρώτο ημίχρονο (2/9 τρίποντα), η ΑΕΚ βρήκε ρυθμό μέσα από την καλή άμυνα της δεύτερης περιόδου και μετά το… αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο «έδεσε» το παιχνίδι της, εξασφαλίζοντας λίγο πριν το εικοσέλεπτο ένα «εύθραυστο» +4 (36-40 στο 20′).

Ωστόσο, με τον ΜάκΛεμορ να ενεργοποιείται στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και την άμυνα να έχει διάρκεια, η Ένωση κατάφερε να εξασφαλίσει ένα μαξιλαράκι ασφαλείας 10 πόντων στο 30′ (52-62), το οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της αναμέτρηση μέσα από τα κομβικά τρίποντα του Ραντλ στον… επίλογο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86

Στσέτσιν: Κάθμπερτσον 16 (9 ριμπάουντ), Μαζούρτσακ 11 (4 ριμπάουντ), Μέιερ 18 (4/8 τρίποντα), Νοβασκόβσκι 5, Γούντσον 8 (4 ριμπάουντ), Μπορόβσκι 5, Νταν, Λαμπινόβιτς, Μάτσακ 5, Σάμιετς, Ουντέζε 7 (3 ριμπάουντ), Ζμούντσκι

ΑΕΚ: Χατζηδάκης 4, Χολ 3 (1/1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας 5 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΡέι 13 (1/4 τρίποντα), Ραντλ 18 (4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φλιώνης 2, Καμπενγκέλε, Κουζέλογλου 4, Κουζμίνσκας 6 (7 ριμπάουντ), ΜάκΛεμορ 14 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Νετζήπογλου, Τίλμαν 17 (8 ριμπάουντ).