Σάββατο 17 Αυγούστου 2024
Ατλέτικο Μαδρίτης – Βιγιαρεάλ 3-1: Τρίποντο με ανατροπή

Η Ατλέτικο Μαδρίτης τούμπαρε την Βιγιαρεάλ και πέτυχε μία σπουδαία νίκη που τη διατηρεί σε… τροχιά τίτλου.

Με ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο, η Ατλέτικο Μαδρίτης έφερε τα πάνω κάτω με την Βιγιαρεάλ και με το τελικό 3-1 πέτυχε μία σπουδαία νίκη που τη διατηρεί σε… τροχιά τίτλου, μιας κι έχει ματς λιγότερο από τους υπόλοιπους διεκδικητές.

Γύρισε τούμπα το ματς και πήρε τη νίκη

Η επόμενη αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League, Βιγιαρεάλ, προηγήθηκε στο 20΄ με τον Χεράρ Μορένο, αλλά οι «ροχιμπλάνκος» κατάφεραν να μπουν στ΄ αποδυτήρια έχοντας ισοφαρίσει με τον Βίτσελ στο 45΄+1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν και δικαιώθηκαν έστω και προς το τέλος της αναμέτρησης με τα γκολ των Γκριεζμάν και Λίνο, ο οποίος «σφράγισε» τη νίκη της ομάδας του στο 85΄, είκοσι λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις:

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Χιμένεθ, Βίτσελ, Ερμόσο, Ρικέλμε(64’ Λίνο), Μολίνα(70’ Μπάριος), Σαούλ(46’ Γιορέντε), Ντε Πολ(64’ Κορέα), Κόκε, Μοράτα(88’ Σογιουντσού), Γκριεζμάν

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Γιόργκενσεν, Αλτιμίρα, Αλμπιόλ, Κουένκα, Αλμπέρτο Μορένο, Καπού, Παρέχο, Μπαένα(74’ Ρομέρο), Πίνο(46’ Ακχομά), Μορένο(83’ Μπρέρετον), Σέρλοθ(36’ Τέρατς)